Czech Republic
#PoradenstvíProMaléFirmy

Jak připravit svůj e-commerce byznys na Black Friday

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
graphic image of presents and DHL delivery items

Do bilionové globální prodejní bonanzy, kterou je Černý pátek, zbývá už jen pár týdnů. 25. listopad je velký den, takže přípravy vašeho e-commerce podnikání by měly být v plném proudu. Ale pokud tomu tak není, nepropadejte panice, protože máme všechny tipy, které pomohou vaší firmě vydělat peníze.

Černý pátek je obvykle největším prodejním dnem roku pro mnoho podniků elektronického obchodování. Letos však platí, že globální energetická krize a rozsáhlá inflace mají dopad na spotřebitelské výdaje, mohou být oslavy trochu utlumené. V průzkumu DHL na začátku tohoto roku 26 % malých a středních podniků se sídlem v USA uvedlo, že jejich mezinárodní prodej již klesl kvůli inflaci1. Na pozadí této nejistoty bude konkurence o prodej tvrdší než kdy jindy, takže abyste zůstali vpředu, budete muset zvýšit svou e-commerce hru.

Přesto stále existují důvody k optimismu. Zde je jedna statistika, která by vás měla nadchnout: 79% spotřebitelů obvykle objeví nový internetový obchod na Black Friday2. Ale co můžete udělat, abyste zajistili, že je to vaše podnikání, které objeví? Podle Criteo3 jsou hlavními motivacemi pro vyzkoušení nové značky skvělé nabídky (54% spotřebitelů), doprava zdarma (48%) a slevy na produkty, které nejsou zlevněny jinde (37%). Chcete-li je správně získat, čtěte dál ...

Zajistěte, aby vaše nabídky byly konkurenceschopné

Vzhledem k tomu, že globální inflace je na bezprecedentní úrovni, zdá se jedině správné zabývat se nejprve měnícími se rozpočty spotřebitelů. Průzkum zadaný CNBC zjistil, že 52% nakupujících uvedlo, že letos bude těžší dovolit si své sváteční nákupy než v roce 20214. Výsledkem je, že lovci výhodných nákupů Black Friday se budou snažit získat více peněz a stráví více času zkoumáním a porovnáváním nabídek, aby tak učinili.  

Podívejte se, za jaké cenové body vaši konkurenti prodávají své výrobky - můžete jít níže? Nebo hodit nějaké freebies nebo vzorky, aby vaše nabídka výhodu? Jen se ujistěte, že vaše nejlepší nabídky jsou přední a středové na vašich webových stránkách a napříč kanály sociálních médií.

man and woman in warehouse looking at tablet screen

Buďte přizpůsobiví proti narušení dodavatelského řetězce

Pro globální dodavatelské řetězce je to stále složité období – ale z jiných důvodů než v loňském roce. Válka na Ukrajině má za následek prudký nárůst cen ropy a plynu, což vyvíjí tlak na podniky v mnoha částech světa, zejména tam, kde se jedná o dopravu a logistiku. A zatímco hlavní problém loňského roku, covid, v mnoha zemích ustoupil jako problém, v Číně, jedné z hlavních výrobních zemí, pokračují přísná testovací a karanténní nařízení, která zpomalují přepravu zboží na export.

Pokud jsou vaše výrobky vyráběny v Číně nebo jinde v zámoří, naše rada je vážně přemýšlet o diverzifikaci vašich dodavatelů - sníží se úzká místa, pokud by se něco pokazilo. Přinejmenším byste měli udržovat pravidelnou komunikaci se svými dodavateli, abyste se mohli rychle přizpůsobit jakýmkoli škytavkám. Pokud například zjistíte, že klíčová zásilka zásob byla zadržena někde v zahraničí, můžete místo toho rychle přejít na nabízení dalšího obchodu napříč vašimi prodejními kanály.

Plánování a správa inventáře

Potřebujete si předem objednat další zásoby? Koneckonců, nechcete zklamat zákazníky. Na druhou stranu nechcete zůstat se spoustou neprodaného zboží, které trvá mnoho měsíců, než se posune. Jak tedy můžete předpovědět, co se letos bude dobře prodávat?

Existuje několik přístupů, které můžete kombinovat, abyste získali dobrou indikaci: přezkoumání toho, co se dobře prodávalo minulý Černý pátek; ohlédnutí za uplynulým rokem a zachycení jakýchkoli nesezónních nákupních trendů; a kontrola, co se v poslední době dobře prodává. Existují také nástroje, které můžete vyzkoušet, které tvrdí, že odstraní odhady, jako je Plánovač zásob5.

Kromě plánování dopředu byste měli pečlivě sledovat svůj inventář v samotný velký den. Pokud se něco vyprodá, můžete rychle přejít na další produkty. A pokud se něco prodává pomaleji, než se předpokládalo, buďte připraveni slevit nebo vyrovnat cenu své konkurenci.

Udržujte nové zákazníky spokojené...

Přilákání nových zákazníků prostřednictvím vašich internetových obchodů tento Black Friday je klíčové, ale stejně tak je zajištěno, že se budou vracet znovu a znovu. Criteo se zeptal spotřebitelů: "Co by vás přimělo vrátit se ke značce nebo prodejci, který jste objevili na Černý pátek?" Hlavní odpovědi? Kromě zřejmých "skvělých nabídek" získala bezplatná a rychlá doprava vysokéskóre 6. Zvažte, zda můžete absorbovat náklady na dopravu zdarma jinde ve vašem podnikání - bude to stát za to, pokud vám zajistí další prodej. Pokud jde o rychlou přepravu, Express leader DHL vás pokryje!

... a nezapomeňte odměnit ty věrné

Pošlete předchozím zákazníkům e-mail s extra slevovým kódem Black Friday. Použijte poutavou kopii a poděkujte jim za podporu vašeho podnikání - ocení osobní přístup. Nezapomeňte v předmětu uvést frázi "Black Friday" – e-maily obsahující tuto frázi mají +64% CTR7.

man pointing at computer screen

Optimalizujte své webové stránky elektronického obchodu...

Před spěchem je čas poskytnout vašim webovým stránkám rychlou kontrolu stavu, abyste se ujistili, že splní očekávání zákazníků. Má schopnost řídit nárůst provozu bez zpomalení rychlosti načítání stránky? Je to uživatelsky přívětivé s výkonným vyhledávacím panelem, který zákazníkům pomůže najít to, co hledají? Má záznam o produktu velké množství obrázků ve vysokém rozlišení?

Elektronický obchod je silně konkurenční, zákazníci mohou přejít na webové stránky konkurence jen několika klepnutími, takže je neztrácejte kvůli něčemu tak opravitelnému, jako je neinspirující domovská stránka. Postupujte podle našich 22 zlatých pravidel elektronického obchodování a odškrtněte si to podstatné.  

... A nezapomeňte na mobil!

S rozmachem mobilního obchodování existuje reálná šance, že většina vašich zákazníků bude nakupovat váš obchod prostřednictvím svých smartphonů, takže zkontrolujte, zda jsou vaše webové stránky elektronického obchodování optimalizovány pro malou obrazovku - naštěstí máme průvodce  , který vám pomůže.

Můžete jít o krok lépe a investovat do specializované mobilní nákupní aplikace pro vaše podnikání. 85 % online spotřebitelů uvedlo, že dávají přednost nakupování v mobilních aplikacích před mobilními webovými stránkami8 a s konverzními poměry prostřednictvím mobilních aplikací, které jsou o neuvěřitelných 130 % vyšší ve srovnánís webovými stránkami zaměřenými především na mobilní zařízení9, se to vašemu podnikání vyplatí! Shodou okolností máme i na to průvodce .

Zajistěte, aby byly vaše produkty nalezeny

Konkurence bude tvrdá, takže stojí za to zvážit prodej na online tržišti, abyste oslovili více zákazníků - zvláště když si uvědomíte, že v USA nyní začíná více vyhledávání produktů na Amazonu10 než na Googlu. Mnoho předních tržišť pořádá své vlastní akce Black Friday, aby vytvořilo buzz a maximalizovalo vaši příležitost spojit se s miliony kupujících po celém světě. Podívejte se na našeho průvodce , který vám pomůže vybrat ty správné.

Image showing discover app on a mobile screen

Přihlaste se k odběru newsletteru Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Šiřte informace o svých (skutečných) slevách

Provozujete výprodej Black Friday? Skvělé! Nyní stačí dát vědět všem svým zákazníkům. Šiřte informace na sociálních médiích, SMS a e-mailu. Nicméně, jen křičet o skutečných slevách. Zatímco údaje o prodeji Black Friday a Cyber Monday v posledních několika letech obecně rostly, počet nakupujících ve skutečnosti kleslo 6. Jedním z důležitých důvodů je, že nevěří, že v těchto dnech jsou k dispozici nejlepší ceny!

V průzkumu 1 000 nakupujících ve Velké Británii 62% uvedlo, že si nemyslí, že ceny Black Friday jsou lepší než zbytek roku11. A ukázalo se, že měli pravdu. Ve studii z roku 2019 pouze 5% prodejů Black Friday nabídlo nižší cenu než to, co bylo k dispozici v jiných obdobích roku12. Pokud tedy chcete budovat důvěru se svými zákazníky v dlouhodobém horizontu, ujistěte se, že vaše slevy jsou skutečné.

three women looking at mobile screen

Proměňte lajky v prodej  

Lovci výhodných nákupů Černého pátku budou v předchozích dnech procházet sociální média , takže během této doby škádlte své slevy napříč vašimi kanály. Vytvořte specializovaný hashtag, který povzbudí zákazníky, aby zveřejnili svůj vlastní obsah kolem vaší značky: spotřebitelé považují recenze od rodiny a přátel za autentičtější než recenze od vlivných osob13.

Začněte prodávat mezinárodně

V současné době se odhaduje, že ze 195 zemí světa přibližně 50-60% slaví Black Friday v nějaké formě nebo jiné14. To je ideální čas pro to, abyste přemýšleli o prodeji a přepravě na mezinárodní úrovni - pokud tak již nečiníte. DHL Express může pomoci vašemu podniku prodávat přes hranice a postarat se o všechny potíže týkající se celních předpisů, cel a daní, aby vaši zákazníci obdrželi své objednávky bez prodlení - ať jsou kdekoli.  

Používejte obaly jako marketingový nástroj

Black Friday může být o jednorázových slevách, ale můžete použít své obaly k zahájení budování dlouhodobého vztahu s novým zákazníkem. Pečlivě vybrané obaly mohou promítnout image vaší značky a odlišit ji od konkurence, zatímco personalizované zasílání zpráv nebo vyprávění příběhů může na příjemce při rozbalování zapůsobit na příjemce. Můžete také zahrnout pobídku k registraci do svého mailing listu, abyste je mohli v budoucnu zacílit na nové produkty nebo nabídky. Branding je samozřejmě víc než jen jazzové obaly: objevte 6 klíčových principů marketingu , které vaší firmě poskytnou výhodu po celý rok.

man sealing a brown package

Buďte připraveni na vrácení zboží

Míra vracení zboží v elektronickém obchodě se celosvětově pohybuje kolem 30 %13, takže pravděpodobně nějaké budete mít, bez ohledu na to, jak skvělý je váš produkt. Mějte zavedenou dobrou politiku vrácení zboží a jasně ji uveďte na svých webových stránkách - 67% nakupujících kontroluje politiku vrácení zboží podniku předtím, než se zaváže k nákupu14.

Budete se také muset rozhodnout, zda službu vrácení zboží uskutečníte zdarma. Zatímco zákazníci jistě milují tuto výhodu, rostoucí ceny pohonných hmot jsou nastaveny tak, aby ještě více zvýšily náklady podniků, takže mnoho společností začíná účtovat.

Pokud se rozhodnete nabídnout vrácení zdarma, zvažte možnost zákazníkům vrátit se do skříněk na balíky, aby si váš logistický partner mohl vyzvednout více zásilek na jednom místě. Nejen, že to sníží vaše náklady, ale také to povede k nižším emisím uhlíku. Pokud máte kamenný obchod, umožníte zákazníkům vrátit se tam, sníží náklady pro vaše podnikání. Jako bonus může zákazník dokonce provést několik impulzivních nákupů. Vyhraj, vyhraj!

 

A konečně, nezapomeňte, že zábava nekončí po Černém pátku - je tu také Cyber pondělí a Vánoce, o kterých můžete přemýšlet! Podrobnější rady, které vám pomohou maximalizovat všechny prodejní příležitosti v období svátků, najdete v naší sadě nástrojů pro elektronické obchodování v hlavní sezóně

1 - GoGlobal.DHL, květen 2022

2 a 3 - Criteo, říjen 2021

4 - ČNBC, září 2022

5 - Plánovač zásob

6 - Criteo, Říjen 2021

7 - DotDigital, září 2022

8 - Forbes, květen 2022

9 - Podnikání aplikací, březen 2021

10 - Insider Intelligence, září 2018

11 & 12 - Divante blog, 2022

13 - Business2Community, Říjen 2021

14 - Jungle Scout, listopad 2019

13. a 14. května 2022 - Invespcro, květen 2022