#PoradenstvoPreMaléPodniky

Malé podniky, VEĽKÉ ambície: 7 stratégií rastu podnikania, ktoré by ste mali poznať

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Malé podniky, VEĽKÉ ambície: 7 stratégií rastu podnikania, ktoré by ste mali poznať

Chcete rozšíriť svoje podnikanie? Prečítajte si 7 tipov pre stratégiu rastu malých podnikov, ktoré vám pomôžu roztiahnuť krídla.

Takže ste urobili skok a premenili ste svoj vášnivý projekt na začínajúce podnikanie. Veľký! Každá spoločnosť začína v malom – dokonca aj Apple bol spustený z garáže – ale to, čo im pomáha uspieť, sú ambície a starostlivo naplánovaná stratégia rastu podnikania.

Približne 20 % nových podnikov skrachuje v prvom roku, zatiaľ čo ohromujúcich 50 % neprekročí päťročnú hranicu1, takže kľúčom je správne nastavenie stratégie rastu podniku. Tu je postup, ako to urobiť.

Hlavné poznatky

Nasledujúce stratégie, ktoré podrobnejšie preskúmame v tomto článku, vám pomôžu rozvíjať váš malý podnik. Poznámkový blok pripravený! 

  1. Analýza konkurencie
  2. Rozšírenie produktu
  3. Diverzifikácia produktov
  4. Segmentácia trhu
  5. Alternatívne kanály
  6. Partnerstvá
  7. Kalendár elektronického obchodu

Čo je stratégia rastu podniku?

Predstavuje kroky, ktoré podnik podniká, aby postúpil z jednej fázy do druhej. Stratégia rastu každej firmy by mala byť prispôsobená v závislosti od jej konkrétnych cieľov – či už ide o otvorenie na novom trhu, zlepšenie produktov a/alebo zvýšenie predaja a výnosov.

Fázy rastu malých podnikov

Na ceste k úspechu a prosperite prejde väčšina malých podnikov piatimi rôznymi fázami rastu.

Osivo a vývoj

Toto je veľmi skoré štádium vášho podnikateľského nápadu. Pravdepodobne trávite väčšinu svojho času prieskumom trhu a skúmaním, či existuje dostatočný dopyt po vašom produkte / službe, aby sa stal životaschopným zdrojom príjmu.   

Start-up

Vzrušujúca časť - vaša firma je oficiálne otvorená a začína priťahovať zákazníkov! Musíte sa rýchlo naučiť prekonávať výzvy, ako sú peňažné toky alebo každodenné operácie. Prispôsobivosť je kľúčom k prežitiu.

Rast

Teraz už môžete generovať stabilný príjem a lojálnu zákaznícku základňu. Breaking even je hlavným cieľom; To si môže vyžadovať strategické nábory, investície do nových technológií alebo zlepšenie efektívnosti.

Počas tejto fázy môžete zvážiť aj partnerstvo s väčšími značkami, stratégiu, ktorá vám poskytne prístup k väčšej skupine zákazníkov, ako aj neoceniteľnú podporu a poradenstvo od dôveryhodných poradcov.

Expanzia

V tomto bode vašej trajektórie je vaše podnikanie dúfajme, že ziskové. Hurá! S touto stabilitou je vhodný čas na preskúmanie príležitostí na rast, ako je vývoj nových produktov alebo expanzia na nové trhy. Šliapajte však opatrne – uistite sa, že ciele sú v súlade s vašimi zdrojmi.

Zrelosť

S niekoľkými úspešnými rokmi podnikania za vami možno uvažujete o jeho predaji. Alebo – ak podnikateľský duch vo vás stále prekvitá – zavádzanie nových cieľov expanzie. Ďalej a nahor!

 7 stratégií rastu podnikania pre malé podniky

1. Analýza konkurencie

Táto stratégia obchodného rastu zahŕňa pohľad na ponuky vašich hlavných konkurentov, aby ste zistili, kde môžete vyplniť medzeru na trhu. Môže to znamenať predaj vašich produktov za nižšiu cenu ako oni alebo zavedenie nových produktov a služieb, ktoré ešte nie sú k dispozícii. Môžete sa tiež naučiť osvedčené postupy efektívnejšieho marketingu a predaja – čo je rozhodujúce, keď sa pripravujete na rast. Naša bezplatná šablóna analýzy konkurencie vám pomôže začať.

2. Rozšírenie produktu

Predtým, ako vyhodíte veľa peňazí na vývoj nových produktov, stojí za to skontrolovať svoje existujúce portfólio produktov a zistiť, kde by sa namiesto toho mohli obnoviť nové produkty.  

Pozrite sa na svoje najpredávanejšie položky a položte niekoľko kľúčových otázok:

  • Aké trendy na trhu sa dejú, ktoré môžu mať vplyv na predaj?
  • Počúvate spätnú väzbu od zákazníkov? Čo hovoria o vašich produktoch na sociálnych sieťach a stránkach s recenziami?
  • Sú vaše výrobky správne nacenené? Pozrite sa na cenové body vašich konkurentov – dokážete sa vyrovnať alebo ísť nižšie?
  • Je vaša marketingová stratégia stále na mieste? Možno sa priority vašich zákazníkov posunuli, čo by zase malo ovplyvniť to, ako umiestnite svoju značku.

Tieto poznatky vám spoločne pomôžu určiť, aké zlepšenia je možné vykonať – alebo ktoré produkty možno bude potrebné úplne vyradiť.  

3. Diverzifikácia produktov

Táto stratégia zahŕňa vstup na nový trh, na ktorom vaša firma v súčasnosti nepôsobí, a vytvorenie nového produktu pre tento trh.

Preto je výskum kľúčový!

  • Skontrolujte údaje o vyhľadávaní webu elektronického obchodu – aké produkty sa vyhľadávajú, ktoré neponúkate?
  • Vypočujte si spätnú väzbu a návrhy zákazníkov – čo požadujú?
  • Pozorne sledujte trendy na trhu. Aké produkty vo vašom sektore sú trendy a ktoré sú tipované ako ďalšia veľká vec?
  • Je vaša značka v súlade so súčasnými spotrebiteľskými trendmi? Napríklad udržateľnosť je pre spotrebiteľov čoraz väčšou prioritou – môžete zaviesť ekologickú produktovú radu?

Je to všetko o nájdení zlatej medzery na trhu!

4. Segmentácia trhu

Ako malá firma môže byť ťažké konkurovať gigantom ako Amazon a Etsy, ale stratégia segmentácie trhu vám môže pomôcť filtrovaním širšej skupiny publika do menších skupín, na ktoré môžete zacieliť pomocou prispôsobených kampaní. 

Budete musieť investovať nejaký čas, aby ste skutočne pochopili, ktoré segmenty trhu s najväčšou pravdepodobnosťou kúpia každý z vašich produktov. Tu pomôže analýza webových stránok a história nákupov. Potom môžete prispôsobiť svoj marketing podľa segmentu, aby ste dosiahli lepšie konverzné pomery. Je to v podstate spôsob, ako využiť údaje o zákazníkoch na rozšírenie existujúceho prieniku na trh. 

5. Alternatívne kanály

V súčasnosti sú online stopy spotrebiteľov obrovské a rozmanité. Môžu vyhľadávať produkty na sociálnych médiách, porovnávať ceny na trhoch a potom dokončiť svoj nákup na webovej stránke elektronického obchodu značky. Všetky tieto platformy predstavujú predajné príležitosti pre vaše podnikanie. Niekoľko najlepších tipov:

  • Zvážte predaj na online trhu. 60% amerických spotrebiteľov teraz začína vyhľadávať svoje produkty na Amazone2 (v porovnaní so 49% vo vyhľadávači), takže sa oplatí byť tam. Ak chcete začať, pozrite si nášho sprievodcu poprednými online trhmi .
  • Preskúmajte rôzne spôsoby, ako môžete predávať prostredníctvom sociálnych médií. Napríklad Instagram má špecializovaný nástroj elektronického obchodu, ktorý umožňuje sledovateľom prehliadajúcim vašu stránku nakupovať produkty bez toho, aby opustili aplikáciu. Jednoduchosť je veľkým stimulom predaja pre spotrebiteľov a môže priniesť veľa dodatočných príjmov pre vaše podnikanie.

6. Partnerstvá

Skvelý spôsob, ako môže malý podnik rozšíriť svoj prienik na trh, je spojiť sa s inou značkou. Povedzme, že podnikáte so sviečkami. Môžete napríklad spolupracovať s miestnymi kúpeľmi a ponúknuť ich návštevníkom zľavu na vaše webové stránky pri každej liečbe, ktorú si kúpia.

Partner by nemal byť priamym konkurentom (t. j. inou značkou sviečok); skôr taký, ktorý má prekrývajúce sa publikum s vaším. Obaja budete profitovať z expozície medzi existujúcimi zákazníkmi toho druhého, čo môže zvýšiť predaj pre každého.

Zamyslite sa nad tým, čo by vaši zákazníci chceli, a oslovte niektoré zaujímavé značky. Nemáte čo stratiť! 

7. Obchodný kalendár

Kľúčovou súčasťou vašej stratégie rastu podnikania by mal byť marketingový kalendár plný dôležitých dátumov, na ktorých môžete počas celého roka zarábať – napríklad Black Friday a vianočné sviatky. Každá z týchto udalostí môže predstaviť vašej firme novú zákaznícku základňu, na ktorú sa potom môžete v budúcnosti znova zamerať – kľúč k rastu vášho podnikania.

Cítite inšpiráciu, aby ste posunuli svoje podnikanie na vyššiu úroveň? Nezabudnite sa porozprávať s DHL. Ako odborníci na medzinárodnú logistiku môžeme pomôcť vašej firme bez problémov nájsť a predať na nových trhoch. Zaregistrujte sa na podnikateľský účet DHL Express ešte dnes – kto vie, kam vás zavedie!

1 - Výpožičný strom, máj 2022

2 - Insider Intelligence, august 2022