#PoradenstvíProMaléFirmy

10 věcí, které je třeba zvážit před zahájením podnikání

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
6minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
people grouped around a laptop

Takže jste se rozhodli, že rok 2023 je rokem, kdy konečně změníte podnikatelský nápad, který jste měli na chvíli, do reality. Skvělé! Ale než se vrhnete dovnitř, vězte, že zahájení malého podnikání vyžaduje hodně přípravy. Shromáždili jsme 10 klíčových aspektů, které vás přivedou na nejlepší cestu k úspěchu.

10 věcí, které je třeba zvážit před zahájením podnikání

1. Poznejte trh

Podnikání je o nabídce a poptávce. I když jste vášniví pro svůj projekt, uspěje ve velkém širokém světě pouze tehdy, pokud po něm existuje legitimní poptávka. Některé věci, které byste měli zvážit:

  • Aktuální velikost trhu, na který vstoupíte
  • Potenciál růstu
  • Kde jsou mezery, které můžete rozvíjet svůj podnikatelský nápad, abyste se setkali

Což nás pěkně vede k bodu číslo 2...

2. Poznejte svou konkurenci

Digitalizace podnikání znamená, že konkurence nikdy nebyla tvrdší – ať už prodáváte cokoli. Vaši potenciální zákazníci vás mohou několika kliknutími porovnat s několika konkurenty. Takže nejlepší je být si vědom toho, proti čemu stojíte, že?

Nejprve skočte online a vyhledejte výrazy související s vaším podnikatelským nápadem. Podívejte se na nejlepší výsledky: co podniky nabízejí? Co mají oni, co vy nemáte, a naopak? Za jaké cenové body nabízejí své produkty / služby? Pokud nemůžete nabídnout něco lepšího nebo levnějšího, možná budete muset svůj nápad přehodnotit.   

Za druhé, provedení důkladné analýzy konkurence je zásadní. Umožní vám identifikovat mezery na trhu, kde není uspokojena poptávka zákazníků - poptávka, kterou můžete zaměřit na to, aby vaše podnikání splňovalo. Naučíte se také osvědčené postupy pro efektivnější uvádění na trh a prodej; a odhalte tržní trendy, které mohou ovlivnit vaši růstovou strategii.

Naše bezplatná analýza konkurence vám taképomůže získat náskok před konkurencí!

3. Poznejte své publikum

Pravděpodobně jedna z nejdůležitějších částí každého podnikání: skutečné poznání zákazníka. Jejich motivace, chování a potřeby by měly informovat každou část strategie růstu vašeho podnikání, od cen až po marketing.

Vytvořte profil věku, pohlaví, příjmu a profese cílového zákazníka (samozřejmě v závislosti na vaší firmě můžete mít několik profilů.) Zde je několik tipů, jak začít:

  • Napište seznam klíčových otázek, které je třeba zodpovědět při vyplňování profilu zákazníka. Například, proč by měl být zákazník přitahován vaší firmou? Jaké výzvy pro ně dokážete vyřešit?
  • Proveďte průzkum trhu - zveřejněte průzkumy na sociálních médiích a pozvěte zpětnou vazbu. Můžete dokonce jít o krok dále a vést rozhovory s potenciálními vyhlídkami.
  • Procházejte kanály sociálních médií vašich konkurentů - kdo jsou jejich následovníci a jaké konverzace mají v sekci komentářů?

Jakmile vaše firma spustí, můžete se obrátit na software CRM a analytická data, abyste mohli sledovat chování svých zákazníků a přidat více podrobností do svých zákaznických profilů, například kdy jsou nejvíce online - což vám pomůže zvýšit angažovanost a zajistit, aby se vaše marketingové zprávy dostaly ke správným lidem ve správný čas.

4. Budujte svou značku

Vytvoření značky je o ovlivňování toho, jak vaši zákazníci vnímají vaši firmu. Začíná to názvem, který si vyberete , až po vaši marketingovou komunikaci. Přemýšlet o:

  • Jaký je účel vašeho podnikání?
  • Jaký je jeho USP?
  • Čím se odlišuje od konkurence? Hodnota? Navrhnout? Inovace?
  • Které funkce vaší firmy budou vaše cílové zákazníky nejvíce přitahovat?

Jakmile budete mít tyto odpovědi přibité, můžete začít vytvářet tón hlasu a designu značky, který je nejlépe sdělí zákazníkům.

5. Vytvořte obchodní plán

Další na řadě je část, díky které se vše bude zdát skutečné: psaní podnikatelského plánu. Měl by zahrnovat cíle, strategie, cíle a předpokládané výsledky pro vaše podnikání a je nejlepším způsobem, jak zůstat na správné cestě k růstu. Je zásadní, pokud plánujete zajistit kapitál od banky nebo investorů, a bude také důležitý při oslovování nových zaměstnanců a potenciálních partnerů značky.

Pokud to uděláte správně, budete také rychle identifikovat případné slabiny ve vašem podnikání a kde budete potřebovat pomoc nebo zvýšení kvalifikace. Náš konečný průvodce při navrhování podnikatelského plánu zajistí, že pokryjete všechny náležitosti a budete se moci posunout vpřed s největší důvěrou ve svůj nápad.

6. Marketing

Vaše podnikání bude úspěšné pouze tehdy, pokud o něm lidé vědí! V rámci vašeho podnikatelského plánu by měl být nástin vaší marketingové strategie. Některé cesty, které je třeba zvážit, zahrnují:

  • Sociální média. Pro začínající podniky s omezeným marketingovým rozpočtem poskytují platformy SM bezplatný způsob, jak mluvit o své značce, budovat následovníky a zapojit se do vyhlídek.
  • E-mailový marketing. V tomto kanálu je stále život! Vytvořte měsíční zpravodaj s relevantními novinkami a nabídkami od vaší značky - můžete nalákat lidi, aby se přihlásili k odběru se slevami. Jen to nepřehánějte - bombardování lidí příliš mnoha e-maily je rychlý způsob, jak ztratit své zvyky.
  • Partnerství se značkami. Pečlivě vybraná partnerství s většími, zavedenými značkami pomohou vaší firmě vidět ty správné zákazníky.  Brainstorming komplementárních značek, které byste mohli oslovit pro vzájemně prospěšnou kampaň.
  • Myšlenkové vedení. To je způsob, jak prokázat svou autenticitu v rámci odvětví. Sdílením svých odborných znalostí o tématu můžete dokázat, že vaše podnikání je důvěryhodné. Objevte, jak se stát myšlenkovým vůdcem, zde. 

7. Zvažte rizika

Nechceme být negativní, ale je nevyhnutelným faktem, že nové podniky čelí mnoha výzvám. Ve skutečnosti přibližně 20% začínajících podniků zkrachuje v prvním roce, zatímco 50% nepřekročí pětiletou značku1.

Existují však věci, které můžete udělat, abyste minimalizovali rizika. Jak se říká: když se nepřipravíte, připravujete se na neúspěch. Na začátku každého týdne si vytvořte seznam úkolů, které je třeba splnit, a použijte svůj obchodní plán jako kontaktní bod, abyste zajistili, že zůstanete v souladu se svými cíli.

Najít si mentora je také skvělá taktika. Úspěšný podnikatel, který vám může být po ruce, aby vás vedl, poskytoval rady a postřehy, je neocenitelný.

8. Mějte náklady pod kontrolou

Když už mluvíme o rizicích, jedním z hlavních důvodů, proč podniky selhávají, je to, že jim dojdou peníze2. Chcete-li udržet tok hotovosti, pamatujte na klíčové body:

  • Sestavte si rozpočet a držte se ho. Upřednostněte výdaje – dodavatelé by měli být vždy placeni včas. 
  • Udržujte náklady na nastavení na minimu. Honosná kancelář může být přitažlivá, ale dokud vaše firma negeneruje dobrý zisk, vaše náhradní ložnice bude muset udělat. 
  • Nakupujte kolem dodavatelů. S trochou vyjednávání budete moci najít nejlepší nabídky, zejména pokud prodejci vědí, že mluvíte s konkurencí. 
  • Minimalizujte časovou ztrátu. Čas jsou peníze! Automatizace procesů tam, kde je to možné, ušetří vašemu podnikání spoustu peněz.
  • Využijte freelancery. Může chvíli trvat, než si budete moci dovolit najmout stálé zaměstnance; Mezitím využijte co nejvíce flexibility nezávislých pracovníků.

9. Outsourcing 

Ani ti nejpracovitější a nejvášnivější podnikatelé nemohou dělat všechno sami. Takhle se dělají chyby. Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky v podnikání, a zadávejte je odborníkům. Existuje také nespočet softwarových a technologických možností pro automatizaci mnoha vašich procesů – proveďte svůj výzkum a delegujte.

10. Pamatujte na zákony

Méně vzrušující stránka zahájení podnikání - ale důležitá. Stručný přehled některých věcí, které budete muset zvážit, jsou:

  • Registrace firmy
  • Získání pojištění
  • Patentování nápadů tam, kde je to nutné
  • Dodržování zákonů o ochraně osobních údajů zákazníků
  • Kontrola práva zaměstnanců na práci
  • Zdraví a bezpečnost

Pravidla a předpisy se samozřejmě liší podle země, takže váš výzkum a buďte důkladní.  

Další kroky...

Po spuštění přichází růst. Strategie růstu podnikání pomůže vaší malé firmě realizovat její velké ambice. Od diverzifikace produktů až po rozšíření prodejních kanálů se podívejte na našich 7 tipů, které posunou vaše podnikání na další úroveň.

Vzpomeňte si na poslední míli! Jako lídr v oblasti logistiky má DHL Express rozsáhlé zkušenosti s tím, že pomáhá začínajícím podnikům přepravovat zboží a dodávat zboží včas. Promluvte si s námi ještě dnes o tom, jak vám můžeme pomoci dodržet sliby zákazníků.

1 - Lending Tree, květen 2022

2 - DC Incubator, listopad 2019