Takže ste sa rozhodli, že rok 2023 je rokom, kedy konečne premeníte podnikateľský nápad, ktorý ste mali na chvíľu, na realitu. Veľký! Ale skôr, ako sa ponáhľate, vedzte, že založenie malého podniku si vyžaduje veľa prípravy. Zhromaždili sme 10 kľúčových faktorov, ktoré vás postavia na najlepšiu cestu k úspechu.
10 vecí, ktoré je potrebné zvážiť pred začatím podnikania
1. Poznajte trh
Podnikanie je predovšetkým o ponuke a dopyte. Akokoľvek vášniví môžete byť pre svoj projekt, vo veľkom širokom svete uspeje len vtedy, ak po ňom bude legitímny dopyt. Niektoré veci, ktoré by ste mali zvážiť:
- Aktuálna veľkosť trhu, na ktorý vstúpite
- Potenciál rastu
- Kde sú medzery, ktoré môžete rozvinúť svoj podnikateľský nápad, aby ste ich splnili
Čo nás pekne privádza k bodu číslo 2...
2. Poznajte svoju konkurenciu
Digitalizácia podnikania znamená, že konkurencia nebola nikdy silnejšia – nech už predávate čokoľvek. Vaši potenciálni zákazníci vás môžu niekoľkými kliknutiami porovnať s viacerými konkurentmi. Takže najlepšie je uvedomiť si, proti čomu stojíte, však?
Po prvé, skočte online a vyhľadajte výrazy súvisiace s vaším podnikateľským nápadom. Pozrite sa na najlepšie výsledky: čo ponúkajú podniky? Čo oni majú, čo vy nie, a naopak? V akých cenových bodoch ponúkajú svoje produkty / služby? Ak nemôžete ponúknuť niečo lepšie alebo lacnejšie, možno budete musieť prehodnotiť svoj nápad.
Po druhé, vykonanie dôkladnej analýzy konkurencie je rozhodujúce. Umožní vám identifikovať medzery na trhu, kde nie je uspokojený dopyt zákazníkov - dopyt, ktorý môžete otočiť svoje podnikanie, aby ste ho splnili. Naučíte sa tiež osvedčené postupy efektívnejšieho marketingu a predaja. a odhaľte trendy na trhu, ktoré môžu ovplyvniť vašu stratégiu rastu.
Naša bezplatná analýza konkurencie vám tiežpomôže získať náskok pred vašou konkurenciou!
3. Poznajte svoje publikum
Pravdepodobne jedna z najdôležitejších častí každého podnikania: skutočne poznať svojho zákazníka. Ich motivácia, správanie a potreby by mali informovať každú časť vašej stratégie rastu podnikania, od cenotvorby až po marketing.
Vytvorte si profil veku, pohlavia, príjmu a profesie cieľového zákazníka (samozrejme, v závislosti od vašej firmy môžete mať niekoľko profilov.) Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu začať:
- Napíšte zoznam kľúčových otázok, na ktoré treba odpovedať pri vypĺňaní profilu zákazníka. Napríklad, prečo by mal byť zákazník priťahovaný k vašej firme? Aké výzvy pre nich dokážete vyriešiť?
- Vykonajte prieskum trhu - uverejnite prieskumy na sociálnych médiách a pozvite spätnú väzbu. Môžete dokonca ísť o krok ďalej a viesť rozhovory s potenciálnymi potenciálnymi potenciálnymi zákazníkmi.
- Prezrite si informačné kanály sociálnych médií svojich konkurentov - kto sú ich sledovatelia a aké konverzácie vedú v sekcii komentárov?
Po spustení podnikania sa môžete obrátiť na softvér CRM a analytické údaje, aby ste mohli sledovať správanie svojich zákazníkov a pridať ďalšie podrobnosti do svojich zákazníckych profilov, napríklad kedy sú najviac online - čo vám pomôže zvýšiť angažovanosť a zabezpečiť, aby sa vaše marketingové správy dostali k správnym ľuďom v správnom čase.
4. Budujte svoju značku
Vytvorenie značky je o ovplyvňovaní toho, ako vaši zákazníci vnímajú vašu firmu. Začína to názvom, ktorý si vyberiete , až po marketingové komunikácie. Zamyslite sa nad tým:
- Aký je účel vašej firmy?
- Aký je jeho USP?
- Čím sa odlišuje od konkurencie? Hodnota? Dizajn? Inovácia?
- Ktoré vlastnosti vášho podnikania budú vašich cieľových zákazníkov najviac priťahovať?
Akonáhle budete mať tieto odpovede pribité, môžete začať vytvárať tón hlasu a dizajnu značky, ktorý ich najlepšie komunikuje zákazníkom.
5. Vytvorte podnikateľský plán
Ďalej kúsok, vďaka ktorému sa všetko bude zdať skutočné: písanie podnikateľského plánu. Mal by zahŕňať ciele, stratégie, ciele a predpokladané výsledky pre vaše podnikanie a je to najlepší spôsob, ako zostať na správnej ceste, keď rastiete. Je to rozhodujúce, ak plánujete zabezpečiť kapitál od banky alebo investorov, a bude to dôležité aj pri oslovovaní nových zamestnancov a potenciálnych partnerov značky.
Ak to urobíte správne, rýchlo identifikujete aj slabé miesta vo vašom podnikaní a kde budete potrebovať pomoc alebo zvýšenie kvalifikácie. Náš konečný sprievodca návrhom podnikateľského plánu zabezpečí, že pokryjete všetky náležitosti a môžete sa posunúť vpred s najväčšou dôverou vo svoj nápad.
6. Uvádzanie na trh
Vaše podnikanie bude úspešné len vtedy, ak o ňom ľudia budú vedieť! Vo vašom podnikateľskom pláne by mal byť náčrt vašej marketingovej stratégie. Niektoré spôsoby, ktoré je potrebné zvážiť, zahŕňajú:
- Sociálne médiá. Pre začínajúce podniky s obmedzeným marketingovým rozpočtom poskytujú platformy SM bezplatný spôsob, ako hovoriť o svojej značke, budovať sledovateľov a zapájať potenciálnych zákazníkov.
- E-mailový marketing. V tomto kanáli je stále život! Vytvorte mesačný bulletin s relevantnými novinkami a ponukami vašej značky - môžete nalákať ľudí, aby sa prihlásili na odber so zľavami. Len to nepreháňajte - bombardovanie ľudí príliš veľkým množstvom e-mailov je rýchly spôsob, ako stratiť svoj zvyk.
- Partnerstvá značiek. Starostlivo vybrané partnerstvá s väčšími, zavedenými značkami pomôžu vašej firme vidieť tých správnych zákazníkov. Brainstorming doplnkových značiek, ktoré by ste mohli osloviť pre vzájomne prospešnú kampaň.
- Myšlienkové vedenie. Toto je spôsob, ako preukázať svoju autenticitu v rámci odvetvia. Zdieľaním svojich odborných znalostí na túto tému môžete dokázať, že vašej firme sa dá dôverovať. Objavte, ako sa stať myšlienkovým vodcom, tu.
7. Zvážte riziká
Nechceme byť negatívni, ale je nevyhnutným faktom, že nové podniky čelia mnohým výzvam. V skutočnosti približne 20% začínajúcich podnikov skrachuje v prvom roku, zatiaľ čo 50% nedosiahne päťročnú hranicu1.
Existujú však veci, ktoré môžete urobiť, aby ste minimalizovali riziká. Ako sa hovorí: ak sa nepripravíte, pripravujete sa na zlyhanie. Na začiatku každého týždňa si vytvorte zoznam úloh, ktoré je potrebné dokončiť, a použite svoj podnikateľský plán ako kontaktný bod, aby ste sa uistili, že zostanete v súlade so svojimi cieľmi.
Nájsť si mentora je tiež skvelá taktika. Úspešný podnikateľ, ktorý môže byť po ruke, aby vás viedol, poradil a postrehoval, je neoceniteľný.
8. Majte náklady pod kontrolou
Keď už hovoríme o rizikách, jedným z hlavných dôvodov, prečo podniky zlyhávajú, je to, že im dochádzajú peniaze2. Ak chcete udržať tok hotovosti, nezabudnite na kľúčové body:
- Zostavte rozpočet a držte sa ho. Uprednostnite výdavky - dodávatelia by mali byť vždy zaplatení včas.
- Udržujte náklady na nastavenie na minime. Honosná kancelária môže byť príťažlivá, ale kým vaša firma negeneruje dobrý zisk, vaša voľná spálňa bude musieť urobiť.
- Nakupujte okolo dodávateľov. S trochou vyjednávania budete môcť nájsť najlepšie ponuky, najmä ak predajcovia vedia, že hovoríte s konkurenciou.
- Minimalizujte plytvanie časom. Čas sú peniaze! Automatizácia procesov tam, kde je to možné, ušetrí vašej firme veľa peňazí.
- Používajte nezávislých pracovníkov. Môže chvíľu trvať, kým si budete môcť dovoliť najať stálych zamestnancov; Medzitým maximálne využite flexibilitu nezávislých pracovníkov.
9. Outsourcing
Dokonca aj tí najtvrdšie pracujúci a najvášnivejší podnikatelia nemôžu robiť všetko sami. Takto sa robia chyby. Zistite, aké sú vaše silné a slabé stránky v podnikaní, a outsourcujte ich odborníkom. Existuje tiež nespočetné množstvo softvérových a technologických možností na automatizáciu mnohých vašich procesov - urobte si prieskum a delegujte.
10. Pamätajte na zákony
Menej vzrušujúca stránka začatia podnikania - ale dôležitá. Stručný prehľad len niektorých vecí, ktoré budete musieť zvážiť:
- Registrácia firmy
- Získanie poistenia
- Patentovanie nápadov tam, kde je to potrebné
- Dodržiavanie zákonov o ochrane údajov zákazníkov
- Kontrola práva zamestnancov na prácu
- Zdravie a bezpečnosť
Samozrejme, pravidlá a predpisy sa líšia v závislosti od krajiny, takže si urobte prieskum a buďte dôkladní.
Ďalšie kroky...
Po uvedení na trh prichádza rast. Stratégia rastu podnikania pomôže vášmu malému podniku realizovať jeho veľké ambície. Od diverzifikácie produktov až po rozšírenie predajných kanálov si pozrite našich 7 tipov, ktoré posunú vaše podnikanie na vyššiu úroveň.
Spomeňte si na posledný kilometer! Ako líder v logistike má DHL Express rozsiahle skúsenosti s pomáhaním začínajúcim podnikom prepravovať tovar a dodávať zákazníkom včas. Porozprávajte sa s nami ešte dnes o tom, ako vám môžeme pomôcť dodržať sľuby zákazníkov.
1 - Výpožičný strom, máj 2022
2 - DC Inkubátor, november 2019