Slovakia
#PoradenstvoPreMaléPodniky

Ako riadiť rýchly rast podnikania

5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia

Vaše podnikanie rýchlo rastie, prekonali ste prekážky rastu. To je dobrá správa, však? Ak sa nepripravíte správne, môže to znamenať katastrofu. Ako môžete čo najhladšie rozšíriť svoje podnikanie a urobiť správne rozhodnutia, keď sa vaše podnikanie rozbehne?

Ste úspešný startup, ale v podstate stále všetko riadite sami. Zrazu zistíte, že rastiete príliš rýchlo, možno sa nejaký rastový hacking vyplatil, ale stáva sa z toho boj
aby ste pozorne sledovali každý aspekt vášho podnikania. Čo robíš? 

Musíte mať 360-stupňový prehľad o podnikaní, aby ste sa uistili, že nemyslíte len na čísla. Váš tím musí mať správne myslenie pre vašu súčasnú fázu rozvoja podnikania a niekto sa musí uistiť, že všetci sú na rovnakej vlne.

Vyhnite sa zraniteľnosti startupového myslenia

Startupy môžu byť obzvlášť zraniteľné voči chybám v myslení. Je lákavé držať sa mentality, ktorá vás rozbehla, keď ste boli len pár ľudí v jednej miestnosti, ale teraz máte zákazníkov a skutočnú dynamiku, veci sa budú musieť zmeniť. Pre mnohé startupy je škálovanie jednoducho o všetkom, ale toto nie je vždy správna cesta.  Bob Sutton, Odborník na organizačné správanie na Stanfordskej technickej škole hovorí: "Charakteristickým znakom úspešného škálovania je vedieť, kedy stlačiť brzdu, aby ste neskôr mohli škálovať rýchlejšie. Existuje veľa vecí, ktoré predtým fungovali a ktoré už nefungujú, takže sa ich musíte zbaviť. Pravdepodobne existuje veľa vecí, ktoré ste vždy robili a ktoré vás spomalili bez toho, aby ste si to uvedomovali."

Je tiež dôležité uvedomiť si iné pasce podnikateľského myslenia v čase drastických zmien, ako je skupinové myslenie .

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Udržujte organizačnú kultúru počas svojho rastu 

Budete musieť prepojiť organizačnú kultúru so svojou štartovacou misiou a prinútiť svoj súčasný tím, aby niesol zodpovednosť za dodržiavanie základných hodnôt. Dajte zamestnancom pocit vlastníctva tým, že odmeníte tých, ktorí udržiavajú firemnú kultúru živšiu, a tým, že kultúrny rast sa stane každodenným zvykom. Uistite sa tiež, že váš proces prijímania zamestnancov testuje hodnoty potenciálnych zamestnancov.  Olga Vidisheva, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Shoptiques, hovorí: "Budovanie skvelej kultúry začína s niekoľkými prvými zamestnancami, ale upevňuje sa každým ďalším náborom. Je na nich, aby nám pomohli udržať si náš pozitívny postoj, ktorý dokážeme, keď sa rozširujeme."  

Konzultant v oblasti riadenia by tiež mohol podať kľúčovú pomocnú ruku pri raste vášho podnikania. Prečítajte si náš článok, ktorý načrtáva typický proces, ktorý by konzultant v oblasti riadenia nasledoval , aby vám pomohol dešifrovať, či je to pre vaše podnikanie správne.

Udržiavanie konzistentnosti značky, keď sa stanete nadnárodnou spoločnosťou

Keď sa škálovanie deje rýchlo, dokonca aj spoločnosti s dobrou jasnosťou značky môžu zaváhať, pretože stratia zameranie na kľúčové veci, ako je poslanie a posolstvo. Ako podnik rastie, môže existovať motivácia na zníženie nákladov na výrobu, dopravu a / alebo pozemné prenájom, ale zákazníci si vždy všimnú pokles kvality produktov alebo služieb. Seth Gaffney, spoluzakladateľ technologickej agentúry Preacher, hovorí: "Mnohé firmy sú technologické platformy so značkami postavenými okolo nich." Je ľahké pomýliť rastúcu značku. Napríklad mnohí mladší spotrebitelia "požadujú, aby značky mali hodnoty a účel. A teraz je ľahké zistiť, či ich spoločnosti opustia, aby ušetrili pár dolárov," hovorí Gaffney. Udržanie konzistentnosti vašej značky je tímové úsilie a každé oddelenie musí byť na palube.  Uistite sa, že vaše posolstvo je skutočne inšpiratívne, pretože to povzbudí zamestnancov, aby dodržiavali pokyny pre vašu značku.

Rýchle škálovanie? Neprepadajte panike

Ak zažívate masívny rast, možno zistíte, že nedokážete zvládnuť svoje požiadavky na plnenie.  Existuje niekoľko hlavných riešení tohto problému, takže si urobte prieskum, aby ste našli ten, ktorý najlepšie vyhovuje vášmu obchodnému modelu.

1. Interné vybavovanie objednávok – riadenie skladovacích a expedičných operácií sami, vo vlastnom zariadení, s vlastnými zamestnancami.  Táto možnosť je najlepšia, ak už máte k dispozícii skladovací priestor.

2. Outsourcované plnenie – to znamená využívanie centier plnenia objednávok alebo väčších logistických spoločností tretích strán (3PL) na skladovanie, skladovanie, balenie a odosielanie objednávok pre vás.  Táto možnosť funguje dobre, ak máte veľký počet objednávok na splnenie.

3. Drop shipping - pomocou dodávateľov drop ship, ktorí doručia objednávky priamo vašim zákazníkom.  Drop shipperi vám budú účtovať iba za produkty, ktoré predávate. Táto možnosť je vhodná pre nepredvídateľné alebo kolísavé objemy objednávok.

4. Hybridné riešenia plnenia objednávok – spárovanie vyššie uvedených možností je obľúbeným riešením aj pre rastúce podniky. 

5. Predstavte celopodnikový nástroj pre lepšiu komunikáciu - platformy ako Slack prenášajú všetky správy na jedno miesto.  Témy je možné segmentovať vytvorením kanálov pre rôzne predmety alebo úlohy.

6. Pochopte príčinu rastu – presne určte, čo vás odlišuje od konkurencie.  Udržujte tieto aspekty v popredí svojho obchodného modelu.

Päť spoločností, ktoré sa škálovali príliš rýchlo

Xiaomi

Čínsky mobilný gigant Xiaomi uviedol na trh svoj prvý telefón v roku 2011 a rýchlo expandoval, pričom predaj do roku 2014 vzrástol na 57,6 milióna. V novembri 2016 však spoločnosť pripustila, že zo svojho telefónu stále neprofitovala. V otvorenom liste zamestnancom v roku 2017 generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi Lei Jun uviedol: "V prvých rokoch sme napredovali príliš rýchlo ... Preto musíme spomaliť, v niektorých oblastiach sa ďalej zlepšovať a zabezpečiť udržateľný rast pre dlhodobú budúcnosť."  Analytici sa stále obávajú, že Xiaomi by mohlo mať problém diverzifikovať svoje podnikanie mimo hardvéru, ktorý zostáva obchodom s nízkou maržou. 

Wise Acre mrazené pochúťky

Americký podnikateľ Jim Picariello uviedol na trh Wise Acre Frozen Treats v roku 2006, ktorý vyrába organické nanuky v školskej kuchyni. Po 18 mesiacoch zamestnal jediného zamestnanca. O šesť mesiacov neskôr najal ďalších 13 a vstúpil do výrobného závodu s rozlohou 3 000 štvorcových stôp. Do konca roka spoločnosť zbankrotovala. Produkt získal niekoľko ocenení a záujem o spoločnosť prudko vzrástol.  Ale bohužiaľ, začal najímať a nakupovať vybavenie skôr, ako mal kapitál alebo príjmy na dlhodobý rast.

XciteLogic

V roku 2012 získala austrálska konzultačná a manažérska špecialistka na IKT XciteLogic prestížne ocenenie Rising Star. Medzi rokmi 2012 a 2013 spoločnosť vzrástla približne o 600% a zvýšila počet zamestnancov z 22 na 105. Požičala si však príliš veľa a zarobila príliš málo a v roku 2013 vstúpila do konkurzného konania, pretože dlhovala takmer 4 milióny austrálskych dolárov nezabezpečeným veriteľom vrátane spoločností Apple a HP. Približne polovica jej zamestnancov prišla o prácu takmer okamžite.

Zynga

V roku 2007 americký podnikateľ Mark Pincus založil hernú spoločnosť Zynga s množstvom obchodných skúseností, ale málo v samotných videohrách. Do roku 2011 bola spoločnosť taká úspešná, že vybudovala vlastné dátové centrá v hodnote 100 miliónov USD. Investícia do nového vybavenia nemohla nahradiť nedostatok inovácií spoločnosti Zynga v samotných hrách.  Do roku 2015 spoločnosť iniciovala prepúšťanie a zatvorila svoje dátové centrá.

Drobky pekáreň

Spoločnosť Crumbs Bake Shop, založená v roku 2003, bola kedysi najväčším maloobchodným predajcom košíčkov na svete. V priebehu desaťročia sa reťazec rozšíril do mnohých rôznych miest s desiatkami obchodov, ale rast nebol udržateľný. Vysoké náklady na udržiavanie fyzických obchodov, klesajúci trend cupcakes a tlak spoločnosti na otvorenie nových prevádzok napriek klesajúcemu predaju nakoniec prinútili spoločnosť zatvoriť väčšinu svojich obchodov.  Spoločnosť bola potom v roku 2014 odkúpená z bankrotu a otvorilo sa niekoľko nových obchodov, ale nepodarilo sa jej zlepšiť ziskovosť. Všetky kamenné obchody boli nakoniec zatvorené v roku 2016.