Jak ekologicky uvědomělí zákazníci, tak vládní politika vyvíjejí stále větší tlak na společnosti, aby přijaly udržitelnější a ekologičtější postupy ve všech aspektech svého podnikání. A to včetně logistiky.
Ve skutečnosti jsou "zelená logistika" a "udržitelná logistika" pojmy, které pravděpodobně čtete a slyšíte častěji než kdykoli předtím. Ale co je vlastně zelená logistika?
Jednoduše řečeno, zelená logistika je způsob, jak minimalizovat dopad na životní prostředí a uhlíkovou stopu logistických činností. Činnosti, jako je přeprava, balení, recyklace a skladování.
Doprava a logistika jsou zodpovědné za velkou část skleníkových plynů. Proto je životně důležité, aby vaše logistické postupy byly ekologičtější a udržitelnější. Naštěstí existuje široká škála kroků, které můžete podniknout. Některé změny můžete provést poměrně rychle. Jiné budou trvat více času a zkoumání.
Stejně jako prospívají planetě a lidské rase, můžete být překvapeni, když zjistíte, že mnohé z těchto změn skutečně prospějí vašemu hospodářskému výsledku. A samozřejmě to vše potěší vaše stále ekologičtější zákazníky.
Odhaduje se, že do jednoho balíku se vejde až sedm druhů obalového materiálu: páska, lepenkové krabice, polystyrenové polstrování a bublinková fólie jsou běžnými způsoby ochrany zboží během přepravy.
Ještě horší je, že většina z nich je plastová. Ve skutečnosti představují obaly téměř třetinu veškeré produkce plastů – ale pouze 14% z nich je recyklováno, podle společné zprávy Světového ekonomického fóra a Nadace Ellen MacArthurové.
Obaly tak významně přispívají ke katastrofálnímu problému plastového odpadu na světě. A s nárůstem elektronického obchodování se tento příspěvek bude zvyšovat.
Řešení? Zelené obaly.
Velké podniky ji stále více zavádějí. Například počítačový hardwarový gigant Dell byl průkopníkem v používání bambusových obalů k ochraně některých svých produktů během přepravy. Je to snadno obnovitelný a neuvěřitelně trvanlivý zdroj s pevností srovnatelnou s ocelí. Společnost Dell také testuje materiály, jako je buničina z cukrové třtiny a hub, aby vytvořila biologicky odbouratelnou alternativu k polystyrenu.
Zde je několik návrhů, jak byste i vy mohli přejít na zelené obaly:
To jsou jen tři ze stále širší škály zelených obalů . Zjistěte, zda můžete získat jeden, který vyhovuje vašemu produktu a podnikání.
Všichni jsme je dostali: malé dodávky v obrovských krabicích, s nadměrným množstvím obalových materiálů a vrstvami obalů vyplňujícími nevyužitý prostor. Nic není zaručenější, že naštve ekologicky uvědomělého zákazníka - do té míry, že nyní běžně "balí hanobení" e-commerce společností na sociálních médiích.
Naštěstí to podniky mohou napravit – a ušetřit peníze – prostřednictvím chytřejších, ekologických obalů. Například v rámci boje proti nadměrnému balení způsobenému prázdným prostorem v jednotlivých zásilkách spolupracovala společnost DHL s jedním zákazníkem v USA na vývoji kartonizačního systému pro výběr krabic správné velikosti pro každou zásilku. Tím je zajištěno, že do každé zásilky může být zabaleno více krabic, což zase snižuje celkový počet potřebných zásilek – a tím i dopad na životní prostředí a náklady
Jiné společnosti snížily množství odpadu – a náklady – tím, že přepravují zboží v flexibilních ochranných obalech, jako jsou tašky a sáčky, které zabírají méně místa. Udělejte z udržitelných a prostorově úsporných obalů jednu ze svých zelených logistických strategií.
Odpad ve vašem dodavatelském řetězci má velký dopad nejen na vaše emise, ale také na vaše hospodářské výsledky. Ať už se jedná o plýtvání časem zaměstnanců, například kvůli špatnému uspořádání skladu, plýtvání místem ve skladu nebo plýtvání zásobami kvůli nedostatečnému plánování zásob. Chytré technologie mohou pomoci snížit tyto druhy odpadu a zlepšit logistiku vašeho dvora.
Zdaleka nejzřejmější překážkou dosažení ekologického dodavatelského řetězce je však doprava. Je zřejmé, že musíte přesunout svůj produkt od dodavatele do skladu a odtud k zákazníkovi. Doprava je však notoricky známým přispěvatelem k emisím skleníkových plynů.
Jedním ze způsobů, jak snížit jeho dopad, je optimalizace trasy. Pomocí nástrojů pro optimalizaci trasy můžete zkrátit čas a vzdálenost do cíle bez překročení počtu kilometrů, a tím snížit spotřebu paliva – snížit emise i náklady.
Pomáhá také školení řidičů v oblasti ekologické jízdy – například pokud možno při jízdě co nejúspornější rychlostí. A používání ekologičtějšího paliva je ještě lepší způsob, jak snížit emise z dopravy. Je zřejmé, že můžete trvat na používání elektrických vozidel pro silniční dopravu, ale pokud přepravujete přeshraniční, je nyní k dispozici také udržitelné letecké palivo.
Existuje tedy spousta způsobů, jak se přiblížit zelenému dodavatelskému řetězci.
Můžete udělat vše, co je v jeho silách, abyste optimalizovali cestu doručení, ale pokud se doručení nezdaří, kurýr musí provést druhý nebo dokonce třetí pokus – okamžitě zvýší emise.
Místo toho můžete zajistit, aby byl vašemu zákazníkovi nabídnut dostatek možností doručení. "Odjezd u souseda, doručení do skříňky na balíky nebo doručení na vyžádání (aby si mohli vybrat přesný slot) mohou tento problém a další emise a náklady, které s ním přicházejí, snížit.
Dalším způsobem, jak snížit počet neúspěšných dodávek, je umožnit vašim zákazníkům jejich sledování. Stejná sledovací technologie jim může automaticky posílat oznámení o dni a čase doručení, takže mohou zajistit, že tam budou pro příjem vašich balíčků.
A konečně, některé společnosti začaly používat inovativní "Letterbox obaly", které umožňují produkty, u kterých byste neočekávali, že budou odeslány prostřednictvím poštovní schránky zákazníka, pokud jsou venku. Příkladem jsou obaly na květiny a čokolády a dokonce i inovativní zploštělá láhev vína, s laskavým svolením londýnské služby předplatného a doručování vín, Garçon Wines.
Návrat automaticky znamená pro váš produkt další cestu, která zvyšuje související emise CO2. Jak tedy snížit výnosy?
Možná si myslíte, že přenesení nákladů na zákazníka by snížilo šance, že pošlou váš produkt zpět. V dnešní době však mnoho zákazníků ani neuvažuje o nákupu od e-tailera, který nenabízí bezplatné vrácení - takže je lepší snížit výnosy jinými způsoby.
Jedním ze způsobů je zajistit, aby vaše webové stránky měly přesné a podrobné popisy produktů a fotografie a videa ve vysokém rozlišení. Tímto způsobem mohou zákazníci přesně vidět, co kupují, a při obdržení produktu nedochází k žádným překvapením - což snižuje pravděpodobnost vrácení.
Dalším způsobem je použití vhodného obalu, aby nedošlo k poškození při přepravě. Poškozené zboží bude muset být vráceno a pravděpodobně také nahrazeno – což znamená více dodatečné přepravy a ještě více emisí.
Samozřejmě, že nikdy nevymýtíte výnosy úplně. Můžete však také zajistit, že s nimi budete zacházet co nejudržitelněji, například tím, že zákazníkům poskytnete zelené obaly k opětovnému použití.
Jak ví každý, kdo se intenzivně zabývá elektronickým obchodem, při přeshraniční přepravě je spojeno značné množství papírování.
Nákladní listy a obchodní faktury jsou klíčové. Pokud vyvážíte, můžete také potřebovat elektronické exportní informace (EEI) pro zásilky vysoké hodnoty, osvědčení o původu nebo jiné dokumenty pro zvláštní případy. Pokud dovážíte, možná budete potřebovat balicí seznam osvědčení o původu, plnou moc, licence, povolení, karnety a další.
Zřejmým způsobem, jak být v těchto logistických procesech ekologičtější, je zajistit, abyste tam, kde je to možné, používali elektronické kopie těchto dokumentů spíše než tištěné papírové kopie. Stejně tak byste se měli snažit omezit papírové procesy v co nejvíce dalších oblastech vašeho podnikání.
Pravděpodobně budete obeznámeni s termínem "kompenzace uhlíku", ale možná ne s termínem "ukládání uhlíku". Co tedy znamenají a jaký je v tom rozdíl?
Ve své nejzákladnější podobě je kompenzace uhlíku tehdy, když se společnost zaváže zákazníkovi, že zasadí strom, aby kompenzovala emise CO2 spojené s jejich nákupem. Jinými slovy, systémy kompenzací uhlíku zahrnují podniky, které přispívají k externím projektům na ochranu klimatu, aby kompenzovaly své emise uhlíku.
Ukládání uhlíku je relativně nová myšlenka. Byl vyvinut jako způsob, jak řešit uhlíkovou stopu společnosti v rámci jejího vlastního dodavatelského řetězce. Spíše než přispívat k externím projektům, které jsou zcela mimo vliv podniku, projekty ukládání uhlíku se zaměřují na to, aby se vyhnuly emisím, které přímo souvisejí s podnikáním, nebo aby je snížily. Organizace tedy bude spolupracovat s ostatními ve stejném dodavatelském řetězci na zavádění ekologičtějších a udržitelnějších strategií a postupů.
Například zde v DHL jsme se připojili k programu Eco-Skies Alliance společnosti United Airlines jako způsob spolupráce s podobně smýšlejícími společnostmi v celém hodnotovém řetězci letectví. Naším společným cílem je financovat nákup udržitelného leteckého paliva (SAF) a pomoci dekarbonizovat toto odvětví. To je jeden z pilířů vlastního programu DHL pro ukládání uhlíku.
Na první pohled je zelená logistika především o tom, jak dostat váš produkt z bodu A do bodu B s co nejmenšími emisemi CO2. Mohou však zahrnovat i udržitelnější skladování.
Například izolace vašich skladů může ušetřit energii na vytápění, což sníží emise. Můžete se také podívat na snížení plýtvání vodou, možná jít až tak daleko, že nainstalujete systém sběru dešťové vody. Nízkoenergetické LED osvětlení je nutností. A jak již bylo zmíněno dříve, efektivnější uspořádání a plánování skladu ušetří čas, energii, prostor a peníze – stejně jako emise. S tím mohou pomoci chytré technologie a automatizace.
Také stojí za to přemýšlet o umístění vašich skladů. Jsou blízko poptávce zákazníků? Jejich umístění blíže k zákazníkům ušetří emise z přepravy zásilek na poslední míli. Pokud jsou vaše hlavní sklady daleko od zákazníka, rychlou opravou je zavedení vyskakovacích skladů pro vaše nejoblíbenější produkty.
V neposlední řadě, pokud má vaše firma fyzické maloobchodní prodejny, můžete nastavit systém, který bude dodávat z nich, spíše než z vašeho skladu, v závislosti na blízkosti zákazníka.
Přínosy zelené logistiky pro klima, planetu a obecnou populaci nebyly nikdy jasnější a zásadnější. Mnohá z výše uvedených opatření však zahrnují zefektivnění oblastí vašeho podnikání, což vám samo o sobě ušetří peníze. A s náklady na palivo a energii tak vysoké v současné době se možná již díváte na tyto konkrétní oblasti z hlediska úspory nákladů.
Pokud se rozhodnete implementovat některé z nápadů do naší sady nástrojů Green Logistics Toolkit, je třeba mít na paměti jednu důležitou věc: ujistěte se, že o tom vaši zákazníci vědí. Zákazníci jsou stále více ekologicky uvědomělí a přijetí zelených logistických strategií pro ně učiní vaše podnikání atraktivnějším - ale pouze pokud je upozorníte na to, co děláte. Ujistěte se tedy, že ji propagujete na svých webových stránkách a při každé jiné příležitosti, jako je například pomocí našich samolepek GoGreen, pokud využijete naši službu GoGreen.
V DHL máme velmi silný smysl pro odpovědnost a závazek vůči životnímu prostředí. Proto jsme založili GoGreen, celosvětový program ochrany životního prostředí, abychom podpořili vás, naše zákazníky, v udržitelném růstu. Jejím hlavním cílem je snížit emise skleníkových plynů a místních látek znečišťujících ovzduší a zamezit jim.
S našimi službami GoGreen můžete svým zákazníkům nabídnout klimaticky neutrální přepravu, přispívat k projektům, které bojují proti klimatické krizi, a sdílet transparentní údaje o dopadu vaší uhlíkové stopy s našimi na míru šitými zprávami o uhlíku.
Program je také navržen tak, aby pomohl dosáhnout našeho širšího cíle "Mise 2050: Nulové emise". To je náš závazek snížit všechny naše emise související s logistikou na čistou nulu do roku 2050.