Ako urobiť logistiku udržateľnejšou tieto Vianoce
V tejto sviatočnej sezóne je udržateľnosť v centre pozornosti, pričom ekologicky uvedomelí zákazníci čoraz viac uprednostňujú značky so špecializovanou environmentálnou politikou.
Pre podniky existuje mnoho výhod implementácie politiky udržateľnej logistiky, najmä zníženie nákladov a zvýšenie efektívnosti. Tu je to, čo treba zvážiť.
Čo je udržateľnosť v logistike?
Udržateľná logistika sa vzťahuje na použiteľné postupy zamerané na zlepšenie udržateľnosti činností dodávateľského reťazca. Ciele sa neobmedzujú len na environmentálnu stopu spoločnosti, ale zahŕňajú aj ekonomickú a sociálnu udržateľnosť: Triple Bottom Line.
Príklady udržateľných logistických postupov zahŕňajú znižovanie emisií uhlíka, rozvoj politík na ochranu pracovných práv, optimalizáciu dopravných trás a prechod na elektrické vozidlá. Tieto príklady sú len malým záberom väčšieho obrazu, ale cieľ je vždy rovnaký: zamerať sa na zisk, ľudí a planétu a chrániť ich.
Aký význam má udržateľnosť v logistike?
V súčasnosti je stratégia udržateľnej logistiky nevyhnutnosťou pre každú firmu, ktorá si chce vybudovať pozitívnu povesť a prilákať zákazníkov: 4 z 5 ľudí sa opisujú ako ľudia, ktorí si pravdepodobne vyberú značku s pozitívnym prístupom k environmentálnej udržateľnosti1.
Je potrebné dosiahnuť aj veľké úspory nákladov: na ceste k zavedeniu udržateľnej logistiky podniky prehodnotia svoje operácie dodávateľského reťazca, čo im pomôže identifikovať neefektívnosť a presmerovať investície do ziskovejších oblastí.
To všetko a tiež šťastnejšia planéta!
Udržateľné logistické postupy na implementáciu
Zvážte balenie
Predtým, ako sa zameriame na logistiku, urobme rýchlu obchádzku k vašim obalom. Koniec koncov, viac ako polovica spotrebiteľov (52%) vo Veľkej Británii a USA uviedla, že chcú, aby značky vytvárali výrobky s menším počtom obalov2. Možno ste dokonca videli trend "zahanbovania obalov" na sociálnych sieťach - zákazníci zverejňujú fotografie svojich malých dodávok prichádzajúcich zaplavených nadmernými a zbytočnými škatuľami a vrstvami obalov.
Ak chcete zostať bez hanby, preskúmajte možnosti udržateľných obalov bez plastov. Existuje veľa spoločností, ktoré robia inovatívne veci v tomto sektore. Noissue3 napríklad vytvára vlastné obaly na objednávku, pričom každý produkt je 100% opätovne použiteľný, recyklovateľný alebo kompostovateľný .
Vypočítajte si emisie
Ciele udržateľnosti si môžete stanoviť len vtedy, ak viete, kde sa vaša firma v súčasnosti nachádza. Softvérové riešenia, ako je platforma Planetly Climate Impact Manager4 , vám pomôžu identifikovať vaše najväčšie ohniská emisií a porovnať ich s konkurenciou. Odtiaľ môžete začať robiť zmeny; Či už ide o zníženie spotreby elektrickej energie vo vašich kanceláriách a skladoch, alebo prechod na obnoviteľné palivá. Nechajte sa vypočítať!
Preprava
Podľa Boston Consulting Group dopravné činnosti (letectvo, železnica, lodná doprava, ťažká a ľahká nákladná doprava) predstavujú 17% celosvetovýchemisií skleníkových plynov5.
Partnerstvo s poskytovateľom logistických služieb s popredným svetovým záväzkom udržateľnosti je významným spôsobom, ako môžu podniky znížiť emisie vo svojich dodávateľských reťazcoch. Spoločnosť DHL má za cieľ dosiahnuť nulovú bilanciu emisií do roku 2050 a ako taká si stanovila cieľ elektrifikovať 60% svojich vozidiel na poslednú míľu a zvýšiť podiel udržateľného paliva v linkovej doprave na >30% do roku 2030.
Spoločnosť investovala a spolupracuje s Greenplan6 na technológii optimalizácie trás. Riešenie využíva inteligentné algoritmy na výpočet doručovacích trás pomocou denných cestovných časov špecifických pre cestu, ktoré odrážajú skutočnú situáciu, ktorej vodiči čelia na cestách, dokonca aj v preplnených mestách. To znamená, že sa počíta každý kilometer, čo znižuje emisie uhlíka a optimalizuje čas vodiča.
Okrem toho sa spoločnosť v auguste 2021 zapísala do histórie letectva objednaním 12 plne elektrických lietadiel Alice eCargo od výrobcu lietadiel Eviation7. Kto by si bol pomyslel, že letecká doprava môže byť taká zelená?!
Kompenzácia emisií uhlíka
Pre podniky je čoraz populárnejšie preukazovať svoje ekologické certifikáty zákazníkom prostredníctvom systému kompenzácie emisií uhlíka. ClimatePartner8 je jednou z takýchto platforiem, ktorá pomáha podnikom merať, znižovať a kompenzovať svoje emisie. Má portfólio projektov na ochranu klímy, do ktorých môžu investovať, aby kompenzovali svoje emisie – od ochrany lesov v Brazílii až po veterné elektrárne v Južnej Afrike.
Medzitým má DHL Express službu GoGreen – uhlíkovo neutrálnu možnosť prepravy, ktorá pomáha zákazníkom vypočítať emisie súvisiace s dopravou a potom ich kompenzovať prostredníctvom externých projektov na ochranu klímy. Tí, ktorí využívajú túto službu, dostanú nálepky GoGreen, ktoré umiestnia na svoje zásielky - aby zákazníkom ukázali svoju účasť - ako aj ročný certifikát uvádzajúci celkové množstvo oxidu uhličitého, ktoré v danom roku kompenzovali.
Zmeškané dodávky
Viacnásobné pokusy o doručenie nevedú len k frustrovaným zákazníkom – znamenajú aj vyššie emisie uhlíka pre vašu firmu. Správa spoločnosti GBG z roku 2021 zistila, že 24 % podnikov v Spojenom kráľovstve zaznamenalo, že viac ako jedna z 10 objednávok nebola doručená zákazníkom na prvý pokus9 , zatiaľ čo celosvetovo zmeškané dodávky stoja podniky miliardy dolárov ročne.
Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na zníženie miery zmeškaného doručenia:
- Dajte zákazníkom možnosť vybrať si presné časy doručenia, aby si mohli byť istí, že budú doma.
- Vyberte si logistického partnera, ktorý ponúka bezplatné online sledovacie služby, aby vaši zákazníci mohli sledovať stav svojich zásielok.
- Využite skrinky na balíky a servisné miesta. Zákazníci si môžu vyzdvihnúť svoje zásielky v čase, ktorý im vyhovuje, zatiaľ čo kuriér môže doručiť niekoľko balíkov na jedno miesto súčasne, čím ušetrí vaše obchodné peniaze a zníži emisie z dopravy .
- Opýtajte sa zákazníkov, kde môžu balíky nechať, ak nie sú doma – napríklad u suseda alebo na určenom bezpečnom mieste.
Ak chcete zistiť, ako môže DHL pomôcť vášmu podnikaniu urobiť jeho logistiku udržateľnejšou, otvorte si podnikateľský účet DHL. Tu môžete začať svoju zelenšiu cestu .
1 - Recyklácia životov, 2022
2 - Statista, zverejnené v septembri 2021
3 - Žiadny problém
4 - Planétovo
5 - Boston Consulting Group, júl 2020
6 - Zelený plán
7 - Zmiernenie
8 - ClimatePartner
9 - Maloobchodné časy, marec 2021