Je to nestabilné obdobie pre svetový obchod. Vojna na Ukrajine, rastúce ceny plynu, nedostatok pracovnej sily a zvýšenie cien surovín ovplyvňujú širokú škálu priemyselných odvetví, takže nie je prekvapujúce, že mnohé podniky budú v roku 2023 uprednostňovať náklady.
V januári PwC uskutočnilo prieskum medzi vedúcimi predstaviteľmi podnikov vo vybraných odvetviach náročných na dodávateľský reťazec o ich hlavných prioritách na nasledujúcich 12 až 18 mesiacov. "Zvyšovanie efektívnosti" a "riadenie alebo znižovanie nákladov" v operáciách dodávateľského reťazca boli hlavnými odpoveďami medzi respondentmi, a to 63 % a 59 % v uvedenom poradí1.
Ktoré trendy logistiky a dodávok teda pomôžu podnikom dosiahnuť tieto ciele v roku 2023? Čítajte ďalej, keď skúmame tie, ktoré treba sledovať.
Viac podnikov prijme automatizovanú technológiu
Podľa McKinsey Global Institute má odvetvie dopravy a skladovania tretí najvyšší potenciál automatizácie zo všetkých sektorov2. AI (umelá inteligencia), strojové učenie a blockchain môžu byť použité na pomoc podnikom optimalizovať efektivitu, minimalizovať chyby a znížiť náklady v ich dodávateľských reťazcoch. Príklady automatizácie, ktorá dosiahne pokrok v roku 2023, zahŕňajú:
Vnútorné mobilné roboty
Nová generácia autonómnych mobilných robotov (AMR), vedená radarom DHL Logistics Trend Radar ako nová inovácia, využíva plánovanie dráhy v reálnom čase na voľnejší pohyb okolo prekážok, vďaka čomu sú ideálne pre fázu plnenia.
Táto technológia je stále relatívne nová, ale "akonáhle môžu byť vnútorné mobilné roboty nasadené vo veľkom rozsahu, majú obrovský potenciál znížiť náklady a zvýšiť efektivitu v rámci operácií," poznamenáva trendový radar.
Riadenie zásob
Nie je vždy ľahké predpovedať spotrebiteľský dopyt, najmä v súčasnej ekonomickej klíme, ktorá vystavuje podniky riziku nedostatočných alebo nadbytočných zásob.
Softvér na automatizované riadenie zásob však môže zohrávať kľúčovú úlohu a poskytovať podnikom úplný prehľad v reálnom čase o ich skladových zásobách – dokonca aj o tých, ktoré sú držané u poskytovateľov logistických služieb tretích strán. Ďalšie možnosti zahŕňajú analýzu modelov predaja s cieľom pomôcť predpovedať ponuku a dopyt; automatizácia zoznamov výrobkov na základe počtu zásob; a presmerovanie marketingového rozpočtu na položky na sklade.
Logistické služby rozšíria svoju ponuku
Podľa prieskumu spoločnosti Accenture sú jednou z najvýznamnejších hnacích síl zmien v odvetví logistiky očakávania zákazníkov3, pričom 91 % spoločností priznáva, že zákazníci teraz požadujú end-to-end logistické služby vybavené jedným poskytovateľom. Okrem tradičných služieb, ako je špeditérstvo a colné odbavenie, zákazníci teraz hľadajú poskytovateľov logistických služieb, ktorí by pokryli aj ďalšie služby, ako je reverzná logistika, riadenie elektronického obchodu a analytické schopnosti.
Partneri piatej strany Logistics (5PL) – ako napríklad DHL – sa ukázali ako cenné aktívum pre podniky. Keďže dodávateľské reťazce sú čoraz zložitejšie, model 5PL sa vyvinul tak, aby spĺňal požiadavky. Partner 5PL sa postará o všetky logistické potreby klienta tak, že najprv identifikuje jeho presné požiadavky, potom plánuje, realizuje a riadi celé riešenie. Partneri 5PL majú veľkosť a skúsenosti so získavaním a riadením ďalších dodávateľov v dodávateľskom reťazci a využívajú najnovšie technológie na zabezpečenie optimalizácie každého kontaktného bodu. Stručne povedané, 5PL sú komplexné riešenie, ktoré dokáže splniť všetky logistické potreby a zabezpečiť, aby všetko bežalo včas. V roku 2023, keď dodávateľské reťazce budú čeliť väčším narušeniam, bude úloha 5PL dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
"Tradičné logistické spoločnosti nemajú inú možnosť, ako sa zmeniť. Musia sa stať vnímavejšími, agilnejšími a odolnejšími. Ich zákazníci s tým počítajú. A od toho závisí ich relevantnosť – a samotná existencia," povedal Accenture4.
Umelá inteligencia pre onboarding
Podľa správy NewVantage5 deväť z 10 podnikov neustále investuje do umelej inteligencie. Čoraz viac sa uplatňuje pri rozvoji zamestnancov: Napríklad spoločnosť Gartner odhaduje, že do roku 2025 bude umelá inteligencia písať 20 % podnikového obsahu (vrátane obsahu školení)6.
Táto cesta umožňuje podnikom skrátiť celkový čas nástupu a zároveň zvýšiť produktivitu a angažovanosť zamestnancov. Technológia založená na údajoch má dokonca schopnosť priradiť zamestnancov ku konkrétnym vedúcim pozíciám na základe zručností a motivačných faktorov.
Japonský start-up Attuned7 už v tomto priestore napreduje. Platforma tvrdí, že "pomáha spoločnostiam budovať šťastnejšie a produktívnejšie pracoviská prostredníctvom vedecky podložených údajov a AI, odhaľuje hlboké a použiteľné poznatky o tom, čo ich zamestnanci potrebujú, aby boli v práci viac angažovaní a naplnení." 8 Softvér Attuned dokáže merať vnútornú motiváciu medzi zamestnancami, aby mohli lepšie porozumieť sami sebe a vcítiť sa do kolegov.
Podniky sú postavené na svojich ľuďoch, preto očakávajú, že v blízkej budúcnosti sa budú viac investovať do umelej inteligencie na odbornú prípravu a zvyšovanie kvalifikácie.
Dopyt bude po udržateľných možnostiach doručenia
Ako každý majiteľ elektronického obchodu vie, doručenie je neoddeliteľnou súčasťou ich služieb a kľúčom k udržaniu dlhodobých zákazníkov. Hoci dôraz bol vždy kladený na rýchle doručenie, došlo k posunu medzi ekologickejšími kupujúcimi. Descartesov prieskum9 medzi spotrebiteľmi v Európe, USA a Kanade zistil, že 54 % by bolo ochotných čakať dlhšie na objednávku, ak by bola doručená udržateľným spôsobom, zatiaľ čo 20 % by bolo dokonca ochotných zaplatiť viac.
V roku 2023 sa bude viac spoločností snažiť nájsť rovnováhu medzi pohodlím a udržateľnosťou vo svojich možnostiach doručovania – čo je hodnotná investícia, hovorí prieskum Descartes. "Namiesto toho, aby sa na udržateľnosť pozerali len ako na ďalšiu výzvu, maloobchodníci ju musia vidieť ako obrovskú príležitosť, ktorú predstavuje. Spotrebitelia majú v úmysle nakupovať viac od maloobchodníkov, ktorí sú vnímaní ako udržateľnejší."
Elektrické vozidlá určite nie sú novým riešením, ale vedú cestu k ďalším inováciám – napríklad elektrickým lietadlám. V septembri 2022 sa spoločnosť DHL zapísala do histórie letectva, keď jej vôbec prvé plne elektrické dochádzajúce lietadlo úspešne dokončilo svoj prvý let vo Washingtone v USA. Lietadlo "Alice" od spoločnosti Eviation Aircraft je jedným z 12 flotíl, do ktorých líder v oblasti logistiky investoval do svojho cieľa nulovej bilancie emisií do roku 2050.
Vďaka partnerstvu s ekologicky zodpovedným poskytovateľom logistických služieb môžu podniky zosúladiť svoju značku s ekologicky uvedomelými očakávaniami zákazníkov v súvislosti s doručením na poslednú míľu.
Zaujalo? Inšpiroval? Tieto príklady sú len stručným prehľadom poznatkov obsiahnutých v DHL Logistics Trend Radar. Objavte viac trendov zajtrajška, ktoré môžu transformovať vaše podnikanie už dnes, ponorením sa do správy tu.
1 - Prieskum PwC Digital Trends in Supply Chain Survey 2022
2 – Svetový obchod, november 2022
3 a 4 - Accenture, október 2021
5 a 6 - Mozog dodávateľského reťazca, december 2022
7 a 8 - Naladené
9 - Descartesov prieskum, FreightWaves, september 2022