#LogistickéPoradenství

Trendy v logistice a dodávkách pro rok 2023

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
Trendy v logistice a dodávkách pro rok 2023

Je to nestabilní doba pro globální obchod. Válka na Ukrajině, rostoucí ceny plynu, nedostatek pracovních sil a zvýšení cen surovin mají dopad na širokou škálu průmyslových odvětví, takže není překvapením, že mnoho podniků bude v roce 2023 upřednostňovat náklady.

V lednu se PwC dotazovala lídrů ve vybraných odvětvích náročných na dodavatelský řetězec ohledně jejich hlavních priorit v příštích 12 až 18 měsících. "Zvyšování efektivity" a "řízení nebo snižování nákladů" v operacích dodavatelského řetězce byly hlavními odpověďmi mezi respondenty, a to 63 % a 59 %1.

Jaké trendy v logistice a dodávkách tedy pomohou podnikům dosáhnout těchto cílů v roce 2023? Čtěte dál, když prozkoumáme ty, které je třeba sledovat.

Více podniků bude zavádět automatizované technologie

Podle McKinsey Global Institute má dopravní a skladovací průmysl třetí nejvyšší automatizační potenciál ze všech sektorů2. AI (umělá inteligence), strojové učení a blockchain mohou být použity k tomu, aby pomohly podnikům optimalizovat efektivitu, minimalizovat chyby a snížit náklady v jejich dodavatelských řetězcích. Příklady automatizace, která bude v roce 2023 dosahovat pokroku, zahrnují:

Vnitřní mobilní roboty

 Nová generace autonomních mobilních robotů (AMR), která je radarem logistických trendů DHL označena za novou inovaci, využívá plánování cesty v reálném čase k volnějšímu pohybu kolem překážek, což je ideální pro fázi plnění.

Tato technologie je stále relativně nová, ale "jakmile mohou být vnitřní mobilní roboty nasazeny ve velkém měřítku, mají obrovský potenciál snížit náklady a zvýšit efektivitu provozu," poznamenává radar.  

Řízení zásob

Není vždy snadné předvídat spotřebitelskou poptávku, zejména v současném ekonomickém klimatu, které vystavuje podniky riziku nedostatečných nebo nadměrných zásob.

Automatizovaný software pro správu zásob však může hrát klíčovou roli a poskytuje podnikům úplný přehled v reálném čase o úrovni jejich zásob – dokonce i o těch, které jsou drženy u poskytovatelů logistických služeb třetích stran. Mezi další funkce patří analýza prodejních vzorců, které pomáhají předvídat nabídku a poptávku; automatizace seznamů produktů na základě inventur; a přesměrování marketingového rozpočtu na položky na skladě.

Logistické služby rozšíří svou nabídku

Podle průzkumu společnosti Accenture jsou jednou z nejvýznamnějších hnacích sil změn v logistickém průmyslu očekávání zákazníků3, přičemž 91 % společností uznává, že zákazníci nyní požadují end-to-end logistické služby zajišťované jediným poskytovatelem. Kromě tradičních služeb, jako je spedice a celní odbavení, zákazníci nyní hledají poskytovatele logistických služeb, kteří pokryjí také další služby, jako je reverzní logistika, správa elektronického obchodování a analytické schopnosti.  

Partneři páté strany v oblasti logistiky (5PL) – jako je DHL – se ukázali jako cenný přínos pro podniky. Vzhledem k tomu, že dodavatelské řetězce jsou stále složitější, model 5PL se vyvinul tak, aby splňoval požadavky. 5PL partner se postará o všechny logistické potřeby klienta tak, že nejprve identifikuje jeho přesné požadavky, poté naplánuje, provede a spravuje celé řešení. Partneři 5PL mají velikost a zkušenosti s vyhledáváním a řízením dalších dodavatelů v celém dodavatelském řetězci a využívají nejnovější technologie, aby zajistili optimalizaci každého kontaktního bodu. Stručně řečeno, 5PL jsou řešení typu "vše v jednom", které dokáže splnit všechny logistické potřeby a zajistit, aby vše běželo včas. V roce 2023, kdy dodavatelské řetězce čelí většímu počtu narušení, bude role 5PL důležitější než kdy jindy.

"Tradiční logistické společnosti nemají jinou možnost než změnu. Musí být citlivější, agilnější a odolnější. Jejich zákazníci na to spoléhají. A závisí na tom jejich význam – a samotná existence," uvedla společnost Accenture4.

Umělá inteligence pro onboarding

Podle zprávy NewVantage5 devět z 10 podniků průběžně investuje do AI. Stále častěji se používá pro rozvoj zaměstnanců: Gartner například odhaduje, že do roku 2025 bude 20 % obchodního obsahu (včetně obsahu školení) napsáno umělou inteligencí6

Tato cesta umožňuje podnikům zkrátit celkovou dobu nástupu a zároveň zvýšit produktivitu a angažovanost zaměstnanců. Technologie řízená daty má dokonce schopnost přiřadit zaměstnance ke konkrétním vedoucím pozicím na základě dovedností a motivačních faktorů.

Japonský start-up Attuned7 již v této oblasti dělá pokroky. Platforma tvrdí, že "pomáhá společnostem budovat šťastnější a produktivnější pracoviště prostřednictvím vědecky podložených dat a umělé inteligence a odhaluje hluboké a použitelné poznatky o tom, co jejich zaměstnanci potřebují, aby byli v práci více angažováni a naplněni."  8 Software společnosti Attuned dokáže měřit vnitřní motivaci zaměstnanců, aby lépe porozuměli sami sobě a vcítili se do kolegů.

Podniky jsou postaveny na svých lidech, takže v blízké budoucnosti očekávejte, že se bude více investovat do umělé inteligence pro odbornou přípravu a zvyšování kvalifikace.

Poptávka bude po  udržitelných možnostech dodávek

Jak ví každý majitel e-commerce firmy, dodávka je nedílnou součástí jejich služeb a klíčem k udržení dlouhodobých zákazníků. Ačkoli byl vždy kladen důraz na rychlé dodání, došlo k posunu mezi ekologicky uvědomělejšími zákazníky. Průzkum společnosti Descartes 9 mezi spotřebiteli v Evropě, USA a Kanadě zjistil, že 54 % by bylo ochotno čekat na objednávku déle, pokud by byla doručena udržitelným způsobem, zatímco 20 % by bylo dokonce ochotno zaplatit více.

V roce 2023 se bude více společností snažit najít rovnováhu mezi pohodlím a udržitelností ve svých možnostech doručení , což je podle průzkumu Descartes hodnotná investice. "Spíše než vnímat udržitelnost jen jako další výzvu, maloobchodníci ji potřebují vidět pro obrovskou příležitost, kterou představuje. Spotřebitelé mají v úmyslu nakupovat více od maloobchodníků, kteří jsou vnímáni jako udržitelnější."

Elektromobily rozhodně nejsou novým řešením, ale ukazují cestu dalším inovacím – například elektrickým letadlům. V září 2022 se společnost DHL zapsala do historie letectví, když její vůbec první plně elektrické letadlo úspěšně dokončilo svůj první let ve Washingtonu v USA. Letadlo "Alice" od společnosti Eviation Aircraft je jedním z flotily 12 letadel, do kterých lídr v oblasti logistiky investoval v rámci svého cíle dosáhnout do roku 2050 nulových čistých emisí.

Díky partnerství s poskytovatelem logistických služeb odpovědným vůči životnímu prostředí mohou podniky sladit svou značku s očekáváními ekologicky uvědomělých zákazníků ohledně dodávek na poslední míli.

 

Intrikoval? Geniální? Tyto příklady jsou pouze stručným přehledem poznatků obsažených v DHL Logistics Trend Radar. Objevte více zítřejších trendů, které mohou změnit vaše podnikání již dnes, a ponořte se do zprávy zde.

1 - Průzkum PwC Digital Trends in Supply Chain 2022

2 - Globální obchod, listopad 2022

3 & 4 - Accenture, říjen 2021

5 & 6 - Supply Chain Brain, prosinec 2022

7 & 8 - Naladěno

9 - Descartesův průzkum, FreightWaves, září 2022