#PoradenstvíProMaléFirmy

Jak COVID-19 mění čínské nákupní návyky?

Sam Steele
Sam Steele
Tým Discover Content
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
woman smiling at mobile phone

Vzhledem k tomu, že život v Číně začíná vykazovat známky návratu k normálu, co nás mohou výdajové návyky nejlidnatější země světa naučit o tom, co přijde globálně po Covid-19?

toddler walking through shopping isle

Tento článek se bude zabývat :

Mobilní obchod, online a offline platformy, technologie, luxusní zboží, národní solidarita, udržitelné nakupování, výdaje na pomstu

Číňané, a zejména čínští mileniálové , mají neuvěřitelnou kupní sílu. A jak se uvolňují karanténní opatření, uvolňují se i peněženky těchto super utrácejících, protože nákupní návyky mileniálů se zvyšují. Jak ale pandemie změnila způsob, jakým Číňané podnikají, a co se z ní může zbytek světa naučit?

Více času na mobilu

Ve zprávách, které by měly překvapit málokoho, zaznamenalo používání mobilních telefonů během lockdownu podle Quest Mobile 1 nárůst – používání telefonu vzrostlo z průměrných6,1 hodin na osobu a den v lednu 2020 na 7,3, téměř polovinu bdělého dne! Mobilní obchod, zejména s potravinami, zdravotnickými potřebami a čisticími prostředky, zaznamenal vážný růst, podle Kantaru2 – stejně jako online zábavy, nepřekvapivě. Douyin (čínský TikTok) a Kuaishou - dvě z největších čínských stránek pro sdílení sociálních médií -  se staly vážnými zdroji zábavy, protože země se snažila zůstat ve spojení během krize. Zde se dozvíte více o tom, jak co nejlépe využít tohoto společenského trendu prodejem na sociálních médiích. 

Vzestup O2O (online-to-offline) platforem

Lákání digitálních zákazníků s nabídkou v reálném životě není nová věc, ale koncept získal v posledních několika měsících trakci kvůli vypuknutí epidemie. Při vedení online zákazníků samotným kamenným obchodem přes video zaznamenaly platformy O2O ze zřejmých důvodů nárůst a bude zajímavé sledovat, zda tento trend bude pokračovat, až budou mít lidé opět plnou svobodu. Kromě velkých hráčů v oblasti elektronického obchodování - jako jsou Tmall, Taobao a JD.com - Ele.me, Meituan a Dingdong Maicai, Například se staly populárnějšími. Pro čínské obchody - zejména pro obchodníky s potravinami -  se to stalo nezbytným, protože jim to umožnilo udržet své obchody plné čerstvého zboží připraveného ke konzumaci. 

Technologie, o kterých stojí za to mluvit

Technologie hrála velkou roli v e-commerce zkušenosti v národě a fyzické obchody byly rychle skočit na to v důsledku prázdných nákupních center po celé zemi. Mixc v Šanghaji využil výhody a nabídl VR kanály, které umožňují lidem nakupovat značky, které milují, virtuálně, včetně módních favoritů Nike, Puma a Fila a kosmetických gigantů jako L'Oréal a Sephora. Mezitím poskytovatel inteligentních maloobchodních technologií Chatail buduje nákupní kanál ve stylu Instagramu, který umožňuje kupujícím chatovat s prodejními partnery, aby si vybrali položky, které chtějí, zatímco WeChat Mini umožňuje zákazníkům snímat položky a nakupovat je během živých relací Instagramu.

Luxusní hraní dohánění

Zatímco některé luxusní značky se až dosud bránily elektronickému obchodování, COVID-19 jim nedal jinou možnost, než se zapojit. Prada se připojila k Tmall, platformě elektronického obchodování Alibaba, belgické značce Delvaux , která byla spuštěna na JD.com, a francouzské značce Lanvin se spojila se špičkovou platformou elektronického obchodování Secoo, aby živě vysílala svou módní přehlídku podzim/zima 2020, která zahrnuje funkci "vidět nyní, koupit nyní".

Projev solidarity

Před vypuknutím epidemie došlo k trvalému růstu trhu "vyrobeno v Číně" v samotné zemi a místní hrdost tváří v tvář boji je vnímána jako šance ukázat solidaritu se značkami, které byly postiženy. Jeden uživatel (z mnoha) na sociální síti Little Red Book poznamenal: "Budu kupovat další kusy od čínských značek, jakmile obnoví výrobu. Všechny místní podniky vážně trpí vypuknutím viru."

Je udržitelnost nyní udržitelná?

Společnost Kantar uvedla, že udržitelné nakupování zaznamenává v Číně nárůst, což odráží globálnější trend eticky odpovědného nakupování. Tento národ směřuje k tendenci "platit více za nákup od společensky odpovědných značek, platit více za čistší životní prostředí a služby a věnovat větší pozornost ochraně životního prostředí a udržitelnosti".

Výdaje na pomstu

Epidemie koronaviru nemohla pro čínské maloobchodníky přijít v horší dobu – udeřila v tradičně lukrativním období lunárního Nového roku. Když se maloobchodníci připravovali na rekordní prodeje, museli místo toho uzavřít mnohem méně peněz. Nadšení zákazníci, kteří oslavují svou obnovenou svobodu, se však uchylují k "pomstě utrácení". "Po měsíci a půl uzavření a omezení existuje vůle vrátit se a mít skutečný život," říká Micaela Le Divelec Lemmi, generální ředitelka společnosti Salvatore Ferragamo3. Je však nepravděpodobné, že výdaje na pomstu nahradí všechny ztracené prodeje. Vypuknutí epidemie pravděpodobně sníží tržby luxusního průmyslu až o 45 miliard USD v roce 2020, podle průzkumu 28 vrcholových manažerů provedeného společnostmi Boston Consulting Group a Sanford C.