#PoradenstvoPreMaléPodniky

Ako COVID-19 mení čínske nákupné návyky?

Sam Steele
Sam Steele
Objavte tím obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
woman smiling at mobile phone

Keď život v Číne začína vykazovať známky návratu do normálu, čo nás môžu výdavkové návyky najľudnatejšej krajiny sveta naučiť o tom, čo príde globálne v dôsledku Covid-19?

toddler walking through shopping isle

Tento článok sa bude týkať:

Mobilný obchod, online offline platformy, technológie, luxusný tovar, národná solidarita, udržateľné nakupovanie, výdavky z pomsty

Číňania a najmä čínski mileniáli majú neuveriteľnú kúpnu silu. A keďže sa uvoľňujú karanténne opatrenia, uvoľňujú sa aj peňaženky týchto super výdavkov, pretože nákupné návyky miléniovej generácie sa zvyšujú. Ako však pandémia zmenila spôsob, akým Číňania podnikajú, a čo sa z toho môže zvyšok sveta naučiť?

Viac času na mobile

V správach, ktoré by mali prekvapiť málo, zaznamenalo používanie mobilných telefónov počas uzamknutia podľa Quest Mobile 1 nárast - používanie telefónu sa zvýšilo z priemerných6,1 hodiny na osobu a deň v januári 2020 na 7,3, čo je takmer polovica dňa bdenia! Mobilný obchod, najmä s potravinami, zdravotníckym materiálom a čistiacimi prostriedkami, zaznamenal výrazný rast, podľa Kantar2 – rovnako ako online zábava, nie je prekvapením. Douyin (čínsky TikTok) a Kuaishou - dve z najväčších čínskych stránok na zdieľanie sociálnych médií -  sa stali vážnymi zdrojmi zábavy, pretože krajina sa snažila zostať v spojení počas krízy. Tu sa dozviete viac o tom, ako čo najlepšie využiť tento sociálny trend predajom na sociálnych médiách. 

Nárast platforiem O2O (online-to-offline)

Lákanie digitálnych zákazníkov s ponukou v reálnom živote nie je nová vec, ale koncept získal v posledných mesiacoch trakciu kvôli vypuknutiu nákazy. Platformy O2O, ktoré sprevádzajú online zákazníkov samotným fyzickým obchodom prostredníctvom videa, zaznamenali zo zrejmých dôvodov prudký nárast a bude zaujímavé sledovať, či tento trend bude pokračovať, keď ľudia budú mať opäť úplnú slobodu. Okrem veľkých hráčov elektronického obchodu - ako sú Tmall, Taobao a JD .com - Ele.me, Meituan a Dingdong Maicai, Napríklad sa stali populárnejšími. Pre čínske obchody – najmä pre obchodníkov s potravinami – sa to stalo nevyhnutnosťou, pretože im to umožnilo udržiavať svoje obchody plné čerstvého tovaru pripraveného na konzumáciu. 

woman in supermarket

Technológia, o ktorej stojí za to hovoriť

Technológie zohrali veľkú úlohu v skúsenostiach s elektronickým obchodom v krajine a fyzické obchody na ňu rýchlo skočili v dôsledku prázdnych nákupných centier po celej krajine. Mixc v Šanghaji to využil tým, že ponúkol kanály VR, ktoré umožňujú ľuďom virtuálne nakupovať značky, ktoré milujú, vrátane obľúbených módnych značiek Nike, Puma a Fila a kozmetických gigantov ako L'Oréal a Sephora. Medzitým poskytovateľ inteligentných maloobchodných technológií Chatail vytvára nákupný kanál v štýle Instagramu, ktorý umožňuje kupujúcim chatovať s obchodnými partnermi, aby si vybrali požadované položky, zatiaľ čo WeChat Mini umožňuje zákazníkom snímať položky obrazovky a nakupovať ich počas živých relácií Instagramu.

chinese woman

Luxusné hranie dobiehania

Zatiaľ čo niektoré luxusné značky doteraz odolávali elektronickému obchodu, COVID-19 im nenechal inú možnosť, ako sa zapojiť. Prada sa pripojila k Tmall, platforme elektronického obchodu spoločnosti Alibaba, belgickej značke Delvaux spustenej na JD.com a francúzskej značke Lanvin uzavrela partnerstvo so špičkovou platformou elektronického obchodu Secoo, aby naživo vysielala svoju módnu prehliadku jeseň/zima 2020, ktorá zahŕňa funkciu "vidieť teraz, kúpiť teraz".

Preukázanie solidarity

Pred vypuknutím epidémie existoval stabilný rast trhu "made in China" v samotnej krajine a miestna hrdosť tvárou v tvár boju sa považuje za príležitosť ukázať solidaritu so značkami, ktoré boli postihnuté. Jeden používateľ (z mnohých) na platforme sociálnych médií Little Red Book komentoval: "Hneď ako obnovia výrobu, kúpim ďalšie kúsky od čínskych značiek. Všetky miestne podniky vážne trpia epidémiou vírusu."

Je udržateľnosť v súčasnosti udržateľná?

Spoločnosť Kantar uviedla, že udržateľné nakupovanie zaznamenáva v Číne prudký nárast, čo odráža globálnejší trend eticky zodpovedného nakupovania. Tento národ smeruje k tendencii "platiť viac za nákup od spoločensky zodpovedných značiek, platiť viac za čistejšie životné prostredie a služby a venovať väčšiu pozornosť ochrane životného prostredia a udržateľnosti."

Výdavky na pomstu

Epidémia koronavírusu nemohla prísť v horšom čase pre čínskych maloobchodníkov - zarážajúca počas tradične lukratívneho obdobia lunárneho nového roka. Keď sa maloobchodníci pripravovali na rekordné tržby, namiesto toho museli uzamknúť s oveľa menším množstvom peňazí. Nadšení zákazníci, ktorí oslavujú svoju obnovenú slobodu, sa však chystajú na "míňanie z pomsty". "Po mesiaci a pol zatvárania a obmedzení existuje vôľa vrátiť sa a žiť skutočný život," hovorí Micaela Le Divelec Lemmi, generálna riaditeľka Salvatore Ferragamo3. Je však nepravdepodobné, že výdavky na pomstu nahradia všetky stratené tržby. Vypuknutie nákazy pravdepodobne zníži tržby luxusného priemyslu až o 45 miliárd USD v roku 2020, podľa prieskumu  28 vrcholových manažérov, ktorý uskutočnili Boston Consulting Group a Sanford C. Bernstein.

people in a shopping centre