Slovakia
#NovinkyAPostrehy

Správa DHL o globálnej prepojenosti 2024

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
collage of images

Aká je budúcnosť globalizácie? Narušenia spôsobené pandémiou COVID-19 sú už jednoznačne minulosťou a jej hospodárske následky ustupujú. Organizácia Spojených národov však v súčasnosti hlási najväčší počet násilných konfliktov od druhej svetovej vojny a geopolitická rivalita o kľúčové technológie sa naďalej stupňuje.

Uprostred týchto volatilít je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým zakladať obchodné rozhodnutia na faktoch – a to vám umožní najnovšie desiate vydanie správy DHL Global Connectedness Report. Objavte kľúčové globálne obchodné trendy, ktoré posilnia vaše stratégie úspešného cezhraničného obchodu.

Zatiaľ čo výhody globalizácie sa zvyčajne prirovnávajú k cezhraničnému obchodu, správa DHL Global Connectedness Report 2024 má širší pohľad a čerpá z takmer 9 miliónov dátových bodov, aby poskytla komplexný obraz medzinárodných tokov kapitálu, informácií a ľudí. Meria nielen veľkosť týchto tokov, ale aj to, s ktorými ďalšími krajinami každá krajina interaguje, čo z neho robí jedinečný index z hľadiska veľkosti aj rozsahu geografických vzorcov.

Po prvé, tok obchodu - koľko krajina vyváža a dováža tovar a služby a ako široko je obchod krajiny rozložený po celom svete. Po druhé, tok kapitálu, čo znamená investície, ktoré idú do krajiny a z krajiny. Po tretie, tok informácií medzi krajinou a ostatnými, ako je online spravodajská prevádzka, vedecká výskumná spolupráca a medzinárodná šírka pásma internetu. A nakoniec, tok ľudí vrátane úrovne a geografického dosahu medzinárodného cestovania a migrácie krajiny.

S podrobným rebríčkom a analýzami 181 krajín má správa DHL Global Connectedness Report bezkonkurenčný pohľad na globálne obchodné trendy, čo z nej robí povinné čítanie pre každú firmu s ambíciami medzinárodného rastu.

"Neexistuje lepší index, ktorý meria celkovú globálnu prepojenosť národov [...] Absolútne nevyhnutná referencia pre diskusie o stave globalizácie, vrátane diskusií o tom, či sa pohybuje vpred alebo dozadu."

Dani Rodrik, profesor medzinárodnej politickej ekonómie Fordovej nadácie na Harvardskej škole vlády Johna F. Kennedyho

Správa DHL Global Connectedness Report 2024: 10 kľúčových poznatkov

1. Globalizácia na rekordne vysokej úrovni

Svet zažil za posledné desaťročie niekoľko šokov vrátane vojny na Ukrajine a pandémie Covid-19, ktorá narušila globálne dodávateľské reťazce v rozsahu, aký tu ešte nebol. Prirodzene, tieto udalosti podnietili veľa analýz o výzvach globalizácie. Napriek týmto očakávaniam však globálna prepojenosť dosiahla v roku 2022 rekordnú úroveň a v roku 2023 zostala blízko tejto úrovne.

2. Korunu korunuje globálna prepojenosť Singapuru

Napriektomu, že má len 5,6 milióna obyvateľov1, nízke dane, vynikajúca infraštruktúra, silné bankové sektory a takmer výlučne mestské obyvateľstvo pomohli Singapuru stať sa jednou z najvyspelejších ekonomík na svete, zatiaľ čo jeho hlavné prístavné operácie znamenajú, že má jedinečnú pozíciu vyniknúť v globalizácii. Dnes sa teší titulu najviac prepojenej krajiny na svete.

3. Obchodné vzťahy medzi USA a Čínou: turbulentná cesta

Vzťahy medzi superveľmocami sú stabilizované, ale neisté. Rastúce napätie viedlo k tomu, že obe krajiny sa v roku 2023 stiahli z priameho vzájomného obchodu. V poslednom čase tiež dochádza k poklesu podielov kapitálu, informácií a tokov ľudí medzi USA a Čínou. Napriek tomu stále nevykazujú žiadne skutočné oddelenie – zostávajú prepojené väčšími tokmi ako takmer všetky ostatné páry krajín.

aeroplane flying over flags

4. Prerušené obchodné cesty medzi Ruskom a Európou

Za posledných pár rokov sa ruský obchod odklonil od krajín spriaznených so Západom a zahraničné investície do krajiny sa zrútili. Možno nie je prekvapením, že v roku 2022 zaznamenala najväčší jednoročný pokles globálnej prepojenosti v histórii významnej ekonomiky – v prípade potreby dôkaz škodlivého vplyvu prerušenia cezhraničných obchodných tokov. 

5. Globálne toky, ktoré nie sú rozdelené podľa geopolitických blokov  

Rastúce napätie medzi USA a Čínou vyvolalo obavy, že nová studená vojna by mohla rozdeliť globálnu ekonomiku na konkurenčné bloky. Napriek tomu sa podiel obchodu, ktorý sa deje medzi blokmi spojenými s USA a Čínou (okrem Ruska), teraz zhruba vrátil na úroveň pred pandémiou.

6. Globalizácia odďaľuje regionalizáciu

Napriek geopolitickému napätiu a obavám o odolnosť dodávateľského reťazca globalizácia neustúpila regionalizácii. Väčšina medzinárodných tokov prebieha na stabilné alebo dlhšie vzdialenosti, čo je podporené rastom rozvíjajúcich sa ekonomík. Pokiaľ ide o obchod, iba Severná Amerika vykazuje jasný trend nearshoringu.

"Údaje ukazujú, že nedošlo k žiadnemu ústupu od medzinárodnej k domácej obchodnej aktivite... Odolnosť globálnych tokov tvárou v tvár hrozbám vysiela silný signál o hodnote prepojeného sveta."

Steven A. Altman, vedúci výskumný pracovník a riaditeľ iniciatívy DHL pre globalizáciu, NYU Stern

7. Firemná globalizácia naďalej napreduje

Globálne toky sú poháňané podnikmi, ktoré výrazne investujú do medzinárodných expanzívnych projektov, ktorých hodnota je na najvyššej úrovni v pomere k svetovému HDP za viac ako desaťročie. Cezhraničný podiel fúzií a akvizícií je tiež stabilný.

8. Prognóza zrýchlenia obchodu

Pandémia COVID-19 spôsobila, že podiel obchodu na celosvetovej hospodárskej produkcii dosiahol v roku 2022 rekordnú výšku. V roku 2023 však spomalenie makroekonomického rastu v dôsledku veľkého zvýšenia úrokových sadzieb v mnohých krajinách viedlo k miernemu poklesu intenzity globálneho obchodu. Prognóza na rok 2024 vyzerá jasne: očakáva sa, že rast obchodu sa zrýchli na mierne rýchlejšie tempo ako rast HDP.

9. Informačné toky stagnujú

Za posledné dve desaťročia dosiahli informačné toky najvyššiu úroveň globalizácie v porovnaní s ostatnými tromi typmi tokov. Tento trend sa však v rokoch 2022 a 2023 zastavil, čo naznačuje, že geopolitické napätie a politické obmedzenia tokov údajov môžu začať mať zmysluplný vplyv.  

10. Globalizácia má potenciál rastu  

Domáce toky stále výrazne prevyšujú medzinárodné toky a súčasná hĺbka globálnej prepojenosti sveta je len 25 % – na stupnici od 0 % (žiadne toky cez štátne hranice) do 100 % (na hraniciach a vzdialenosti už vôbec nezáleží).

"Globalizácia sa neskončila a nikto by si ju nemal želať. Treba ho však vylepšiť a prehodnotiť pre vek, ktorý je pred nami."

Ngozi Okonjová-Iwealová, generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie

Odkedy bolo pred rokom vydané posledné vydanie tejto správy, niektoré výzvy globalizácie sa zmiernili, zatiaľ čo iné sa zintenzívnili, čo viedlo k protichodným prognózam do budúcnosti. Správa DHL Global Connectedness Report však ide nad rámec titulkov, aby preskúmala chladné a tvrdé údaje o skutočnom stave globalizácie.

Objavte poznatky o rozvíjajúcich sa trhoch a raste globálneho obchodu, aby ste podporili svoje rozhodnutia o cezhraničnom obchodovaní pomocou správy DHL Global Connectedness Report. Ktovie, kam by to mohlo vaše podnikanie zaviesť...