Slovakia
#NovinkyAPostrehy

Globálny index prepojenosti DHL

Steve Whittingham
Steve Whittingham
Tím pre objavovanie obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
ground view of an aeroplane

DHL Global Connectedness Index, ktorý pokrýva 12 medzinárodných tokov v 169 krajinách a teritóriách, poskytuje najaktuálnejší obraz o svete, v ktorom dnes žijeme – a kde najlepšie nájsť svojho ďalšieho obchodného partnera. Ale ktoré krajiny vynikajú a ktoré sú v úzadí?

Teraz vo svojom siedmom vydaní GCI skúma globálnu "prepojenosť" – rozsah, v akom je ktorákoľvek daná krajina globálne prepojená s ostatnými, meraný na základe skutočných interakcií, ktoré prebiehajú medzi jej občanmi a inými krajinami. Robí to tak, že berie do úvahy hĺbku (koľko ich aktivít je domácich verzus medzinárodných), ale aj šírku (koľko krajín je medzinárodná aktivita zdieľaná).

Ide o viac než len o medzinárodný obchod; Je to aj o komunikácii a migrácii. Táto aktualizácia DHL Global Connectedness Index bola vypočítaná na základe viac ako 3,5 milióna dátových bodov o tokoch medzi krajinami. Poskytuje úplné pokrytie od roku 2001 do roku 2020 spolu s čiastočnou analýzou prvého polroka 2021. Správa tiež obsahuje hlboký ponor do obchodných vzťahov medzi USA a Čínou, sledovanie prudkého poklesu obchodu medzi USA a Čínou, ako aj preskúmanie nedávnych tvrdení, že globalizácia ustupuje regionalizácii.

"Medzinárodná výmena umožňuje ľuďom a podnikom na celom svete spolupracovať a chopiť sa nových príležitostí," komentuje John Pearson, generálny riaditeľ DHL Express. "Zatiaľ čo súčasné geopolitické napätie by mohlo vážne narušiť globálnu prepojenosť, táto aktualizácia z roku 2019 zistila, že väčšina medzinárodných tokov doteraz zostala prekvapivo odolná. Nakoniec, to, čo dnes vidíme, je vývoj globalizácie, nie jej úpadok. Tí, ktorí rozhodujú, musia byť opatrní, aby nereagovali prehnane na silnú rétoriku alebo titulky."

orange bicycles

Obchodné a kapitálové toky: nižšie, ale žiadne známky kolapsu

Ako ukazuje aktualizácia GCI, obchodné toky sa v počiatočných fázach obchodnej vojny medzi USA a Čínou v roku 2018 naďalej zintenzívňovali. Táto sila sa však nerozšírila do roku 2019. V prvej polovici tohto roka podiel celosvetovej produkcie obchodovanej cezhranične klesol. Hoci rast objemu obchodu zostane v tomto roku pravdepodobne pozitívny, neočakáva sa, že bude držať krok s rastom HDP. Súčasné prognózy však naznačujú, že intenzita obchodu smeruje do roku 2020 len k miernemu poklesu.

Kapitál bol jediným pilierom indexu, ktorý v roku 2018 klesol. Pokles globálnej prepojenosti bol v skutočnosti spôsobený výlučne zmenšujúcimi sa medzinárodnými kapitálovými tokmi, najmä priamymi zahraničnými investíciami (PZI) a investíciami do portfóliových akcií. Zatiaľ čo údaje o počiatočných kapitálových tokoch za rok 2019 naznačujú určitú stabilizáciu, výrazné oživenie týchto metrík zostáva nepolapiteľné. Veľká časť nedávneho poklesu priamych zahraničných investícií však bola spôsobená zmenami daňovej politiky USA, ktoré podnietili americké nadnárodné spoločnosti k repatriácii príjmov držaných v zahraničí. To naznačuje, že fundamenty môžu byť silnejšie, než sa zdá, bez širokého ústupu od korporátnej globalizácie

Globálne informačné a ľudské toky: stále napredujú

Globalizácia informačných tokov naďalej napreduje, ale dostupné opatrenia poukazujú na možné spomalenie. Zatiaľ čo rast medzinárodnej komunikácie zvyčajne ďaleko prevýšil rast domácej komunikácie prinajmenšom od začiatku roku 2000, nedávne údaje naznačujú, že obe teraz rastú podobnejším tempom. Globálne toky ľudí tiež naďalej napredujú. Cestovanie do zahraničia z rozvíjajúcich sa ekonomík a liberalizácia požiadaviek na turistické víza výrazne podporili medzinárodný cestovný ruch. Napriek kontroverziám verejnej politiky medzinárodná migrácia naďalej rastie.

crowd on a pavement

Domáca podnikateľská aktivita stále dominuje

Pri pohľade do budúcnosti aktualizácia z roku 2019 poznamenáva, že všetky štyri toky merané indexom globálnej prepojenosti DHL – obchod, kapitál, informácie a ľudia – v súčasnosti narážajú na silné protivetry. Rastúce bariéry a neistota v súvislosti s budúcou otvorenosťou začínajú prinášať značné náklady. Prieskum vnímania globalizácie zároveň odhaľuje, že mnohí ľudia si neuvedomujú, aká obmedzená je v skutočnosti globálna prepojenosť. Hoci je svet prepojený viac ako takmer kedykoľvek predtým v histórii, väčšina obchodov sa stále odohráva v rámci hraníc jednotlivých štátov a nie za nimi. Správa zdôrazňuje, ako takéto prehnané vnímanie globalizácie môže viesť k skreslenému rozhodovaniu v podnikaní a k podceneniu významného potenciálu, ktorý je k dispozícii z ďalšieho zvyšovania globálnej prepojenosti.

Ak chcete preskúmať GCI v plnom rozsahu a zistiť, ako sa vaša krajina stavia vo vzťahu k zvyšku sveta, kliknite sem.