#LogistickéPoradenství

Beyond Covid: dlouhodobé změny v globální logistice

Anna Thompson
Anna Thompson
Tým Discover Content
6minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
open sign in a window

Pandemie donutila globální logistiku rychle se měnit a přizpůsobovat. Nyní, když se svět blíží k "post-covidové" éře, které z nových technologií a inovací přijatých během krize zůstanou? Čtěte dále a dozvíte se, jak optimalizovat svůj dodavatelský řetězec – a zároveň poskytovat zákazníkům lepší zkušenosti.

Globální logistický průmysl byl jedním z nejvíce zasažených pandemií. V prvních dnech a týdnech krize, když svět vstoupil do lockdownu, se uzavíraly hranice zemí a uzemňovaly lety právě v době, kdy poptávka po OOP a dalších nezbytnostech byla nejvyšší. Prudký nárůst nákupů v elektronickém obchodování vytváří další tlak na globální dodavatelské řetězce a nedávné zavedení vakcín po celém světě ještě více přidalo další výzvy.

Potřeba udržet svět v pohybu urychlila inovace v logistickém průmyslu. "Covid-19 ukázal, jak kritické jsou dodavatelské řetězce," vysvětluje Gina Chung, viceprezidentka pro inovace pro Ameriku v DHL. "Vidíme, že některé trendy, jako je automatizace, analytika a viditelnost v reálném čase, se zrychlují kvůli Covidu a kvůli tlakům, které byly vystaveny globálním dodavatelským řetězcům."

Nyní, když se svět zaměřuje na život "po Covidu", jak bude vypadat globální logistické prostředí do budoucna? Které ze změn přijatých během pandemie zůstanou dlouhodobé a budou mít dopad na mezinárodní doručování? Čtěte dál a prozkoumejte. 

E-commerce: vzpomeňte si na poslední míli

Velkým dobrodincem pandemie je e-commerce. Uprostřed zavírání obchodů jsme se obrátili na online nakupování v rekordních počtech a je to trend, který tu zůstane.

I když je to dobrá zpráva pro podniky v sektoru elektronického obchodování, je důležité, aby si pamatovali, co je jádrem toho všeho: zákazník. A během posledního roku se jejich nákupní návyky a očekávání změnily, protože online nakupování vzrostlo v popularitě.

Jedním z okamžitých požadavků zákazníků během pandemie byla potřeba bezpečných a hygienických možností doručení. Výsledkem je, že BOPIS (nákup online, vyzvednutí v obchodě), doručování na chodníku a skříňky na balíky vzrostly v popularitě jako způsob, jak udržet lidský kontakt během procesu doručení na minimu. Pohodlí těchto služeb zlepšilo zákaznickou zkušenost a zvýšilo jejich loajalitu vůči značkám, které nabízejí takovou bezkontaktní flexibilitu.

Vzhledem k tomu, že elektronický obchod je na vzestupu, měli by nyní více než kdy jindy online prodejci investovat do zákaznické zkušenosti poslední míle . Nezapomeňte, že zákazníci chtějí výběr, rychlost a flexibilitu ve svých možnostech doručení; Pokud to nenabídnete, budou se poohlížet jinde.  

Diverzifikujte své globální dodavatelské linky

Co se stane, pokud hlavní dodavatel vašeho elektronického obchodu sídlí v zemi, která právě vstoupila do přísného uzamčení?

Po celá desetiletí globalizace umožňovala rozkvět přeshraničního obchodu a je důvodem, proč většina podniků elektronického obchodování může svým zákazníkům standardně nabídnout mezinárodní přepravu. Narušení obchodu způsobené pandemií však přimělo vedoucí představitele podniků přehodnotit zranitelnost svých globálních dodavatelských tras – zejména geografické faktory.

V prvních týdnech pandemie zavedla Čína – pravděpodobně centrum světové výroby – přísná omezení na hranicích, což způsobilo zpoždění obchodních dodavatelských řetězců po celém světě. Tyto podniky, kterých se to týkalo, se snažily konkurovat alternativním dodavatelům a některé byly dokonce nuceny omezit nebo zastavit výrobu. Mnoho z nich se od té doby zaměřuje na strategie "snižování rizika", aby snížilo svou závislost na výrobcích v Číně, přičemž zpráva2 konzultanta v oblasti rizik Verisk Maplecroft naznačuje, že země s nižšími provozními náklady, jako je Vietnam, Thajsko, Indie a Mexiko, budou hlavními příjemci přechodu.

V Evropě Brexit také brání volnému a snadnému pohybu zboží mezi zeměmi, což přimělo ještě více podniků přemýšlet o přiblížení výroby k domovu.

Regionalizace již zavedených sítí dodavatelských řetězců má samozřejmě své vlastní obtíže – vyšší náklady na pracovní sílu jsou už dlouho hlavním argumentem proti domácí produkci ve vyspělých západních ekonomikách.

"Stejně jako každá investice je to akt vyvažování," říkáKamala Raman, senior ředitelka analytičky Gartneru 3. "Organizace se může rozhodnout absorbovat náklady, sdílet je s dodavateli nebo zvýšit ceny pro zákazníky. Stejně tak mohou být vysoké náklady spojené s neinvestováním do odolnosti. Nevýhody mohou zahrnovat cla, rostoucí náklady, delší dodací lhůty, sníženou spokojenost zákazníků nebo negativní dopad na značku."

Automatizační technologie, jako je umělá inteligence (AI) a robotická automatizace procesů (RPA), poskytují příležitosti k překonání nákladových omezení. V průzkumu společnosti Gartner mezi lídry dodavatelského řetězce si 56 % respondentů myslí, že automatizace jim umožní učinit onshore výrobu ekonomicky životaschopnou4. Tyto technologie lze použít pro provozní úkoly – jako je vychystávání a balení zboží ve skladech – ale také pro zlepšení strategického plánování a prognóz, což zlepšuje celkovou efektivitu dodavatelského řetězce.

Zpráva také uvádí, jak byly během pandemie specificky přijaty určité technologie, aby pomohly vynucovat sociální distancování ve skladech. Například systémy G2P (Robotic goods-to-person) přesouvají zboží od jedné osoby k druhé – a tento úkol plní tak efektivně, že zvyšují produktivitu, řízení skladu a zlepšují hustotu skladování. Gartner předpovídá, že do roku 2023 se poptávka po G2P systémech zčtyřnásobío 5.  

"Zatímco aspekt sociálního distancování je bezprostředním přínosem, robotické systémy G2P budou poskytovat hodnotu dlouho poté, co pandemie skončí," říká Dwight Klappich, viceprezident analytika společnosti Gartner6. "Tato technologie je pokročilá a ekonomická a lze ji snadno přizpůsobit pro práci v jakémkoli druhu skladového prostředí."

Podle zprávy časopisu Forbes přibližně dvě třetiny logistických společností očekávají, že technologické inovace přinesou do budoucna významné zvýšení produktivity a výkonu7. Dalších 54 % respondentů věří, že zavedení technologií do logistické cesty zlepší celou cestu zákazníka. Například platformy pro viditelnost přepravy v reálném čase umožňují spotřebitelům mít plné sledování svých zásilek ode dveří ke dveřím – což zákazníci elektronického obchodování vysoce oceňují.

Podniky v oblasti elektronického obchodování by měly zkoumat a investovat do technologií, aby zefektivnily a optimalizovaly výkonnost v celém svém dodavatelském řetězci – jinak riskují, že zůstanou pozadu.

Zprovozněte svá data

Nepředvídatelnost pandemie ukázala, jak špatně jsou některé dodavatelské řetězce vybaveny k tomu, aby se vyrovnaly s narušením běžných postupů. Aby se logistický průmysl stal flexibilnějším a odolnějším, musí využívat přístup založený na datech.  

Volně plynoucí data napříč sdíleným ekosystémem dodavatelského řetězce umožňují plnou viditelnost a transparentnost pohybu zboží. To znamená, že neočekávaná změna – například velká bouře, která vypukne dříve, než se očekávalo – by již nebyla katastrofou pro cestu doručení, ale spíše příležitostí k přesměrování toku zboží po celém světě a stále dorazit včas.

Pokročilá analytika v rámci dodavatelského řetězce znamená, že na škálovatelné platformě lze čerpat a přeměnit doslova nekonečné množství poznatků na využitelné příležitosti. Značky využívají věci, které se naučily z tohoto digitálního posunu, k inovacím a plánování kontinuity v nadcházejících letech. 5G pohání tuto digitální revoluci, zrychluje a zpřesňuje datová připojení a v důsledku toho transformuje schopnosti logistického průmyslu.   

 

Zvažte své ekologické renomé a proměňte své podnikání v ekologii

Udržitelnost je v odvětví dopravy – a vlastně v mnoha odvětvích – módním slovem již několik let a pandemie její význam ještě zvýšila. Svět je ve zmatku a spotřebitelé přehodnocují své nákupní návyky. Více než třetina (37 %) nakupujících uvádí, že si nyní více uvědomují dopad svých online nákupních návyků na životní prostředí než před pandemií8. Téměř tři čtvrtiny (73 %) spotřebitelů očekávají, že online prodejci a značky budou používat recyklovatelné obaly nebo minimalizují používání obalů (74 %)9.

Podniky by měly hledat způsoby, jak snížit množství odpadu – a tím i náklady – v celém svém dodavatelském řetězci. Výzkum společnosti Gartner zjistil, že dodavatelské řetězce upřednostňují environmentální provozní efektivitu prostřednictvím snižování množství odpadu, zodpovědného získávání zdrojů, efektivního využívání vody a snižování emisí skleníkových plynů v příštích18 měsících 10.

Autonomní vozidla by mohla společnostem pomoci snížit množství spotřebovaného paliva tím, že umožní lepší plánování trasy. Autonomní vozidla, která dodávají zboží, budou pravděpodobně s pokračující pandemií – a tím i poptávkou po bezkontaktních dodávkách – žádanější.

K měření environmentální efektivity mohou lídři dodavatelského řetězce využívat data ze svých digitálních ekosystémů k vytváření cílů a požadavků pro sebe a zapojit dodavatele se společným cílem.

 

B2B: čas přemýšlet o e-commerce

Sektor B2B e-commerce prochází obdobím intenzivní transformace. Digitalizace B2B procesů zaostává za B2C – prodejní činnost se obvykle provádí osobně a papírování je stále samozřejmostí. Přesto se věci začínají měnit – částečně poháněné digitálně natilými mileniály v klíčových rozhodovacích rolích B2B, kteří hledají zkušenosti více sladěné s těmi, které mají ve svých interakcích B2C.

Pandemie urychlila digitalizaci dodavatelských řetězců B2B a ty B2B podniky, které neinvestují do kanálů elektronického obchodování, se rychle ocitnou pozadu. Přečtěte si více o naší analýze digitální transformace v naší exkluzivní bílé knize zde.

 

Zatímco některé inovace související s Covid-19 se mohou v budoucnu zužovat, podniky elektronického obchodování musí i nadále chránit své dodavatelské řetězce před budoucností prostřednictvím inovací v oblasti dat a technologií. Nejen, že to optimalizuje efektivitu a snižuje náklady, ale stejně důležité je, že se zlepší zákaznická zkušenost, což vytvoří neocenitelnou loajalitu.

1 - Gina Chung, Dopravní témata, září 2020

2 - Pandemie urychluje diverzifikaci dodavatelských řetězců mimo Čínu, Verisk Maplecroft, červenec 2020

3 - Kamala Raman, Gartner, září 2020

4, 5, 6 – Gartner předpovídá budoucnost technologií dodavatelského řetězce, leden 2021

7 - Zpráva Forbes, říjen 2020

8, 9 - Internetový prodej, 2020

10 - Budoucnost dodavatelského řetězce: odolný, agilní, účelový, únor 2021