Až příště rozbalíte balíček, sledujte, kolik vrstev obalového materiálu musíte protrhnout, abyste konečně dostali svůj předmět. Odhaduje se, že až sedm typů1 obalového materiálu jde do jedné zásilky: páska, lepenkové krabice, polystyrenové polstrování a bublinková fólie jsou některé běžné příklady, které chrání zboží během přepravy. Než zásilka bezpečně dorazí ke dveřím spotřebitele, zanechala za sebou stopu ničení životního prostředí. A příliš často tento přebytečný obal končí v koši.
Samotné obaly zabírají téměř třetinu veškeré produkce plastů, ale pouze 14 procent z nich bude recyklováno, podle společné zprávy Světového ekonomického fóra a Nadace Ellen MacArthurové. A tento problém s plastovým odpadem eskaluje s nárůstem elektronického obchodování, které se celosvětově rozšiřuje průměrným tempem 20 procent ročně. Celosvětové maloobchodní tržby z elektronického obchodování byly v roce 2017 oceněny na 2,29 bilionu USD (2,01 bilionu EUR).
Zelené obaly, udržitelné obaly a ekologické obaly jsou pojmy, které znamenají totéž: obaly , které mají co nejmenší dopad na životní prostředí.
Tohoto nízkého dopadu lze dosáhnout několika způsoby: omezením produkovaného obalového odpadu; používáním materiálů, které jsou recyklovatelné nebo biologicky rozložitelné; a využíváním energie z obnovitelných zdrojů při výrobě.
Existují dva hlavní důvody. Za prvé, protože udržitelnost je nyní mezi spotřebiteli tak velkým tématem, že být viděn jako ekologický je zásadní pro popularitu vaší značky a dlouhověkost vašeho podnikání. A za druhé kvůli globálnímu dopadu tradičních obalů na životní prostředí.
Většina spotřebitelů chce ekologické obaly. Již v roce 2020 bylo ve výzkumu společnosti Trivium Packaging1 74 % dotázaných v USA, Evropě a Jižní Americe ochotno za to zaplatit více. Od té doby se to stalo ještě větším trendem.
Studie ukázaly, že existuje pozitivní korelace mezi zelenými obaly a pozitivním brandingem, přičemž mnoho skupin hájících zájmy spotřebitelů propaguje společnosti, které používají udržitelné obaly . A nedávná data ukazují, že 44 % zákazníků se rozhodlo nakupovat od značek s jasným závazkem k udržitelnosti2.
V důsledku toho si stále více podniků uvědomuje, jak má strategie zelených obalů smysl, pokud jde o získávání zákazníků, udržení a dlouhodobou loajalitu. A v dnešním vysoce konkurenčním komerčním prostředí je pro váš hospodářský výsledek důležitější než kdy jindy, aby vaše podnikání přijalo udržitelné postupy.
Všichni jsme byli podrážděni balíčky s položkou zabalenou v krabici, která je pro ni příliš velká, a prázdnotou vyplněnou vycpávkou. Nadměrné balení je zcela zjevně nehospodárné.
A bez ohledu na to, zda má obal vhodnou velikost nebo ne, pro jednu zásilku se tradičně používá několik druhů materiálů: například páska, lepenkové krabice, polystyrenové polstrování a bublinková fólie. Mnoho z těchto obalových materiálů se skládá z plastů. Podle Programu OSN pro životní prostředí3 se přibližně 36 % všech vyrobených plastů používá v obalech. A obaly jsou největším producentem plastového odpadu na jedno použití na světě.
Výroba plastů je také jedním z energeticky nejnáročnějších výrobních procesů na světě. Než tedy tradičně balený balík dorazí ke dveřím spotřebitele, výrazně přispěl ke klimatické krizi.
Příliš často pak tyto obaly končí na skládce nebo se z nich stávají odpadky. Plastům může trvat až 1000 let, než se rozloží, takže se hromadí v životním prostředí, poškozují půdu, otravují podzemní vody a dusí mořskou faunu. Mikroplasty vstupují do lidského těla s potenciálem mít vážné zdravotní dopady – a byly dokonce nalezeny v placentách novorozenců.
PodleNadace Ellen Macarthurové 4 je hlavní příčinou všeho tohoto odpadu současná struktura ekonomiky: bereme materiály ze země, vyrábíme z nich výrobky a nakonec je vyhazujeme jako odpad. Nadace prosazuje přechod od tzv. lineární ekonomiky k cirkulární ekonomice, ve které v první řadě zastavíme produkci odpadu.
Oběhové hospodářství je založeno na třech zásadách: eliminovat odpad a znečištění; cirkulovat výrobky a materiály (v jejich nejvyšší hodnotě); a regenerovat přírodu. Opírá se o přechod na obnovitelnou energii a materiály a odděluje hospodářskou činnost od spotřeby omezených zdrojů. Nadace tvrdí, že systém je odolný a dobrý pro podnikání, lidi a životní prostředí.
Je zřejmé, že udržitelná obalová řešení jsou důležitým prvkem jakéhokoli přechodu na oběhové hospodářství.
Níže je uvedena řada možností zeleného balení 5 , které je třeba zvážit. Otázkou je, které jsou vhodné pro vaše konkrétní podnikání?
Jedná se o udržitelnější alternativu k polystyrenu, který je také známý jako EPS (expandovaná polystyrenová pěna). Polystyren je nyní v mnoha zemích zakázán kvůli jeho dopadu na životní prostředí. Jeden z tradičních obalových materiálů chrání před nárazy a pomáhá předcházet pohybu produktů během přepravy. Není však biologicky rozložitelný ani nemůže být ekonomicky recyklován a často se nachází v našich řekách a oceánech.
Zatímco tlumení, stejně jako polystyren, biologicky odbouratelné vzduchové arašídy vyrobené z přírodních materiálů jsou udržitelnější a levnější.
Harts of Stur, britský prodejce kuchyňských spotřebičů a domácích potřeb, je jednou ze společností, která přešla na tuto formu balení od Greenlight Packaging – k radosti svých zákazníků6.
"Reakce na naše ekologické obaly byly ohromující. Zákazníci jsou velmi potěšeni, že používáme ekologickou alternativu polystyrenu!" Harts ze Štúru
Tradiční oblíbený obal, bublinková fólie, pomáhá chránit křehké předměty během přepravy. Nicméně, na bázi plastu, rozhodně to není zelený obal.
Jednou z udržitelných alternativ je obal vyrobený z upcyklované vlnité lepenky. Spíše než likvidace nebo recyklace pospotřebitelského kartonového odpadu je materiálu dán další život jako tlumicí činidlo. Malé řezy jsou vyrobeny tak, aby vytvořily efekt typu concertina, který chrání před nárazy stejně jako bublinková fólie.
Nafukovací vzduchové polštáře jsou dalším udržitelným obalovým řešením pro použití místo polystyrenu nebo bublinkové fólie. Jsou k dispozici v různých velikostech a jsou ideální pro vyplnění prázdných míst v krabicích nebo pro odpružení balených předmětů.
Vzduchové polštáře jsou malé sáčky, které lze nafouknout, takže se skládají hlavně ze vzduchu. To snižuje plasty používané při jejich výrobě a přepravě ve srovnání s jinými tlumicími materiály. I když mohou být znovu použity a recyklovány, je důležité zvolit verze vyrobené ze 100% recyklovaných a biologicky rozložitelných materiálů.
Kartonové krabice jsou všudypřítomné jako vnější obal. Ve srovnání s plastem snižuje lepenková krabice emise oleje a CO2 o 60 %7. A jako organický materiál je karton 100% biologicky odbouratelný a může být několikrát recyklován .
I když se lepenka rozhodně počítá jako zelený obal, má nevýhody v oblasti životního prostředí. Když je uložen na skládky, jeho biologická rozklad uvolňuje metan a vytváří značnou uhlíkovou stopu. Navíc je vyroben ze stromových vláken, takže zvyšuje riziko odlesňování. Chcete-li tento problém zmírnit, pokuste se získat recyklovaný papír a lepenku po spotřebiteli nebo po průmyslové výrobě a hledejte materiály, které jsou certifikovány pro podporu udržitelně obhospodařovaných lesů.
Kukuřičný škrob je organický materiál vyrobený z kukuřice nebo kukuřice. Má podobné vlastnosti jako plast, což z něj činí účinnou a udržitelnější plastovou alternativu v mnoha podobách, od lahví až po volné fólie .
Vzhledem k tomu, že kukuřičný škrob je odvozen z kukuřičných zrn, konkuruje systémům zásobování lidmi a zvířaty, což může kukuřici zdražit. Takže i když má vynikající vlastnosti pro balení, můžete se rozhodnout pro jinou plastovou náhražku.
Pokud povaha vašeho výrobku znamená, že musíte používat plastové obaly, můžete si alespoň vybrat 100% recyklované nebo biologicky rozložitelné možnosti - ačkoli plast může být recyklován pouze omezený počet krát, než skončí na skládce. Ekologičtější alternativou by bylo získávat biologicky rozložitelné plastové materiály, které mohou být rozloženy živými mikroorganismy.
Zatímco existují některé bioplasty, které konkurují lidským potravinám, jako jsou ty, které jsou vyrobeny z kukuřičného škrobu, cukrové třtiny a pšenice, existují také mikrobiální polyestery nebo polyhydroxyalkanoáty (PHA). PHA jsou polyestery, které jsou syntetizovány a skladovány různými mikroorganismy. Jedinou nevýhodou jsou náklady na dodatečný uhlík potřebný k tomu, aby mikroorganismy metabolizovaly a produkovaly tyto biologicky odbouratelné polyestery – ačkoli odpadní kuchyňské oleje a živočišné oleje jsou slibné, nákladově efektivní a udržitelné možnosti. Mezi společnosti, které zavedly plasty PHA do svého dodavatelského řetězce, patří Nestlé, Pepsico a Bacardi.
Ekologické textilní obaly snižují množství odpadu, protože jsou vyrobeny z víceúčelových, trvanlivých materiálů, jako je organické konopí, organická nebo recyklovaná bavlna, tapioka nebo palmové listy. Všechny jsou biologicky odbouratelné, takže trvá méně času na přirozený rozklad. Příklady použití zahrnují organickou vatu pro vycpávky, len a poplin jako obaly nebo tašky proti poškrábání a konopnou pásku pro svazování produktů dohromady.
Zatímco zelené obaly jsou samy o sobě globálním trendem a výše uvedená udržitelná obalová řešení jsou jeho součástí, zde jsou tři další druhy inovativních obalů , které by se v budoucnu mohly objevit jako klíčové možnosti.
Obaly hub jsou opravdu vyrobeny z hub. Používá proces, který kombinuje předčištěný zemědělský odpad s kořeny hub. Tato surovina je tvarována do požadovaného tvaru, sušena a použita jako obal. Zemědělský odpad nelze použít pro potraviny, takže balení hub se vyhýbá etickému dilematu, které s sebou balení kukuřičného škrobu přináší. Také se velmi rychle přirozeně rozkládá. I přes svou vhodnost jako udržitelného obalu je v současné době proveditelný pouze pro menší předměty.
Mořské řasy jsou udržitelné obalové řešení vyrobené z agaru – želatinové látky nacházející se v mnoha mořských řasách a řasách. Agar se extrahuje a dehydratuje, aby se vytvořil materiál vhodný pro balení. Obaly z mořských řas, které jsou vyrobeny z hojné a udržitelné suroviny, by se mohly stát jedním z velkých nových trendů v oblasti zelených obalů.
Jedlá fólie je špičkové udržitelné obalové řešení, nejvhodnější pro potravinářské výrobky, přičemž se očekává, že globální trh dosáhne do roku 2028 4,2 miliardy USD8. Potenciálně by mohla omezit plýtvání potravinami a obaly a zároveň snížit chemické vyplavování z plastů.
Různé přírodní produkty mohou být použity k vytvoření jedlých obalů, ale nejúčinnější a nejpoužívanější je chitosan, cukr vyrobený z chitinových skořápek korýšů. Díky tomu je chitosan jedním z nejhojnějších biopolymerů – a jedlé obaly jsou mnohem ekologičtější alternativou k plastům.
Zde je šest způsobů, jak učinit vaše obaly udržitelnějšími. Podívejte se, který by pro vás mohl fungovat:
Pro radu ohledně dalších způsobů, jak učinit vaši přepravu ekologičtější, kontaktujte svého obchodního zástupce DHL.