Slovakia
#PoradenstvoPreMaléPodniky

Pripojenie nepripojených

7 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Birds eye view of a city

Od zákazníckeho servisu až po logistiku dodávateľského reťazca, internet vecí ako súčasť internetu všetkého je dôležitý pre malé podniky aj ich zákazníkov.

Internet vecí sa rýchlo stáva najdôležitejším vývojom 21. storočia. Vo svojej najjednoduchšej forme, IoT umožňuje objektom, niekedy nazývaným "temné aktíva", pripojiť sa k internetu. "Pripojenie nepripojených" je módna fráza.

Čo sa myslí objektmi? No, prakticky čokoľvek. Všetci sme sa uspokojili s myšlienkou kanvíc, ktoré je možné zapnúť prostredníctvom aplikácie pre smartfóny, keď sa po dlhom dni priblížite k svojmu domovu. Alebo domáci termostat, ktorý je možné vystreliť z práce pri prvom náznaku chladného vetra.

Ale čo tenisky, ktoré vám povedia, koľko krokov ste zabehli, dĺžka vášho kroku alebo dokonca tlak, ktorý vyvíjate pri každom kroku? A čo pouličné osvetlenie, ktoré sa samo zapne, keď sa vozidlo blíži uprostred noci a hlási sa mestským plánovačom, aby im pomohlo zlepšiť plynulosť dopravy?

Myšlienka, že stroje komunikujú so strojmi, sa ešte len presadzuje. Naberá však rýchlosť; Z 1,5 bilióna objektov na planéte, ktoré by mohli byť pripojené cez internet, je v skutočnosti len asi 1% alebo 15 miliárd. Zaujímavosťou je, že do roku 2020 bude súčasťou internetu vecí približne 50 miliárd zariadení – a iba 17% z nich budú počítače alebo smartfóny. Zvyšok bude "operačná technológia" – objekty, ktoré môžu odosielať, prijímať, spracovávať a ukladať údaje.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen
MRI scanner

Internet vecí je podmnožinou toho, čo sa nazýva "internet všetkého". Zatiaľ čo IoT je v podstate o strojoch, ktoré hovoria so strojmi (alebo M2M v geek jazyku), IoE zahŕňa aj stroje hovoriace s ľuďmi (M2P) a ľudia hovoriaci s ľuďmi (P2P). Toto je "veľký obraz" zajtrajška, ktorý sa začína formovať už dnes. Predstavte si, že nosíte gadget, ktorý monitoruje rozsah vašich biometrických údajov a neustále dodáva tieto výsledky iným strojom, ktoré analyzujú vašu pohodu. Včasné odhalenie rakoviny, príznaky psychického stresu, riziko mozgovej príhody alebo Alzheimerovej choroby? Všetko možné.

Čo tak vstúpiť do predajne, kde vás personál okamžite osloví menom, pozná vaše preferencie a vkus a môže vás nasmerovať k novým produktom navrhnutým pre vás?

Spoločnosť Cisco odhaduje, že internet všetkého bude mať v nasledujúcom desaťročí hodnotu v stávke (čítaj potenciálny čistý zisk) vo výške približne 19 biliónov USD. Toto nie je nejaká sci-fi budúcnosť. Deje sa to teraz – a inteligentné podniky neberú do úvahy len potenciál, ale ho oživujú. Internet všetkého, ktorý zvyšuje príjmy z inovácií, zlepšuje využívanie aktív, zvyšuje produktivitu zamestnancov, zefektívňuje logistiku alebo pretvára zákaznícku skúsenosť, je pripravený v nasledujúcich rokoch transformovať malé podniky a nadnárodné spoločnosti. Potenciálne ide o najväčší kvantový skok v obchode od priemyselnej revolúcie. Budete pripravení vziať na palubu "všetko"?