Slovakia
#PoradenstvoVOblastiElektronickéhoObchodu

M-commerce: ako optimalizovať váš internetový obchod pre malú obrazovku

Garry Mockeridge
Garry Mockeridge
Tím pre objavovanie obsahu
4 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
two women smiling at mobile phone screen

M-commerce je na vzostupe. V roku 2021 bolo 72,9 % všetkého maloobchodného elektronického obchodu generovaných prostredníctvom m-commerce1. Takže bez ohľadu na to, aké je vaše podnikanie, ak hľadáte nových zákazníkov, je pravdepodobné, že ich nájdete prostredníctvom ich smartfónov. Čítajte ďalej, keď sa ponoríme do toho, čo presne je mobilný obchod a ako môžete optimalizovať svoje webové stránky pre malú obrazovku.

Čo je mobilný obchod?

Mobilný obchod je nákup a predaj tovaru a služieb pomocou bezdrôtových vreckových zariadení, ako sú smartfóny a tablety.

Odhaduje sa, že 86% ľudí na svete v súčasnosti vlastní smartphone2, zatiaľ čo množstvo času, ktorý trávia online, sa neustále zvyšuje. Nie je teda prekvapujúce, že m-commerce rýchlo rastie, pričom čoraz viac ľudí si vyberá pohodlie a jednoduchosť nakupovania na mobile v porovnaní s počítačom.

M-commerce verzus elektronický obchod

M-commerce je forma elektronického obchodu. Zatiaľ čo elektronický obchod je jednoducho nákup a predaj tovaru a služieb cez internet, m-commerce je jeho špecifickejšou súčasťou. 

two women smiling at laptop screen

Aký je rozdiel medzi m-commerce a e-commerce?

Najviditeľnejším rozdielom medzi týmito dvoma je mobilita. M-commerce používa iba vreckové mobilné zariadenia, ako sú smartfóny a tablety - takže zákazníci môžu nakupovať "na cestách", pokiaľ je k dispozícii bezdrôtové pripojenie na internet.  

Elektronický obchod zahŕňa všetky obchodné transakcie, ktoré prebiehajú digitálne, takže do mixu pridáva počítače. Nákup z prenosného alebo stolného počítača sa počíta ako elektronický obchod, ale nie ako m-commerce.

Medzi m-commerce a e-commerce sú tiež menej zjavné rozdiely. Zákazníkov, ktorí používajú stolný počítač, je možné sledovať iba pomocou ich IP adresy, zatiaľ čo tých, ktorí používajú svoje mobilné zariadenie, je možné sledovať pomocou presnejších technológií založených na Wi-Fi a GPS. To znamená, že značky môžu presnejšie zacieliť na používateľov mobilných zariadení pomocou reklamy súvisiacej s polohou, ako je napríklad zasielanie kupónov alebo zliav do obchodov v okolí.

Ďalším rozdielom je bezpečnosť. Väčšina elektronického obchodu s pevnými zariadeniami sa vykonáva pomocou kreditných kariet, ktoré nesú prvok rizika. M-commerce je bezpečnejší vďaka biometrickej autentifikácii, mobilným peňaženkám a QR kódom.

Nakoniec, mobilné aplikácie sú pohodlnejšie, vďaka čomu je nákup jednoduchší a rýchlejší.

Image showing discover app on a mobile screen

Prihláste sa na odber bulletinu Discover

  • Fortnightly insights, tips and free assets
  • We never share your data
  • Shape a global audience for your business
  • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Druhy a príklady m-commerce

Existujú tri základné typy m-commerce: mobilné nakupovanie, mobilné bankovníctvo a mobilné platby.

  • Mobilné nakupovanie umožňuje zákazníkom nakupovať tovar alebo služby pomocou webovej aplikácie. Môže to byť buď prostredníctvom maloobchodnej aplikácie, napríklad od módnej značky, alebo aplikácie virtuálneho trhu, ako je Amazon. Aplikácie na rezerváciu taxíkov, predaj lístkov a nákup digitálneho obsahu (napríklad Netflix) sú ďalšími príkladmi m-commerce tohto typu. Mobilné nakupovanie môže prebiehať aj na platformách sociálnych médií, ako sú TikTok alebo Instagram.
  • Mobilné bankovníctvo je online bankovníctvo určené pre mobilné technológie. Bankové transakcie, ako je platenie účtov, sa zvyčajne vykonávajú prostredníctvom zabezpečenej aplikácie poskytovanej bankou.
  • Mobilné platby sú alternatívou k tradičným platbám. Zahŕňajú digitálne peňaženky, ako je Apple Pay, mobilné platobné aplikácie, ako je PayPal, alebo používanie QR kódov na platenie za položky pomocou mobilného zariadenia.

M-commerce trendy

Kto vedie boom m-commerce? Ako sa dalo očakávať, odpoveďou je generácia Z a mileniáli, ktorí vyrastali s mobilnými technológiami. Podľa globálneho spotrebiteľského prieskumu platobnej služby Klarna3 48% mileniálov nakupuje aspoň raz týždenne pomocou mobilného telefónu – pričom generácia Z nie je ďaleko za nimi.

Hoci mileniáli v súčasnosti nakupujú pomocou svojich smartfónov podstatne častejšie ako starší zákazníci, časom sa to nepochybne stane normou pre všetkých.

1 – Statista, zverejnené v máji 2022

2 - BankMyCell, Marec 2023

3 - Klarna, 2021

4 - Kvapkanie, máj 2022

5 – Podnikanie v oblasti aplikácií, marec 2021

6 a 7 - Oberlo, september 2022