Slovakia
#PoradenstvoVOblastiElektronickéhoObchodu

Od eBay po Etsy: trhy, na ktorých by ste mali predávať

Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man pointing at shopping cart

Online trhy môžu prepojiť vaše podnikanie v oblasti elektronického obchodu s miliónmi kupujúcich po celom svete. Ale ktorý z nich je pre vás ten pravý? Čítajte ďalej a objavte výhody a nevýhody najlepších svetových platforiem.

Amazonka

Online trhy sú veľký biznis – od miestnych online trhov až po gigantov na trhoch, ako sú Amazon a eBay. V roku 2019 sa viac ako 50% všetkých predajov elektronického obchodu uskutočnilo prostredníctvom online trhov, čo prispelo k globálnej ekonomike sumou 1,7 bilióna dolárov. 1

Aj keď v súčasnosti predávate prostredníctvom vlastnej webovej stránky elektronického obchodu, zriadenie ďalšieho obchodu na online trhu môže rozšíriť váš dosah na milióny ďalších zákazníkov po celom svete. Za minimálnu investíciu môžete ťažiť zo sily trhu – jeho viditeľnosti vo vyhľadávačoch, rozpoznania jeho mena a jeho reputácie. Navyše, trh bude často spracovávať administrátora spojeného s plnením objednávok, ako je spracovanie platieb a vrátenie tovaru - takže sa môžete sústrediť na iné časti vášho podnikania.

Ale ktorý z nich je vhodný pre vaše podnikanie v elektronickom obchode? Zhromaždili sme výhody a nevýhody popredných platforiem, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa o najlepších online trhoch pre vás. 

Snáď najzrejmejším miestom na začiatok, Amazon2 je najväčší maloobchodný predajca elektronického obchodu podľa výnosov na svete. Čo však môže predaj monštra Jeffa Bezosa urobiť pre vaše podnikanie?

Klady

 • Predávať na Amazone znamená osloviť milióny ľudí. V USA je viac ako 200 miliónov jedinečných návštevníkov mesačne3 a viac ako 110 miliónov predplatiteľov Amazon Prime4, z ktorých 20% nakupuje na Amazone niekoľkokrát týždenne. 5
 • Takmer polovica vyhľadávaní produktov v USA začína na Amazone6 (dokonca porazila Google), čo znamená, že produkty uvedené na Amazone nájdu zákazníci ako prvé.
 • Amazon Marketplace je relatívne ľahké nastaviť a jeho služba Fulfilpment By Amazon za vás zvládne zásoby a doručenie vrátane medzinárodnej prepravy.

Nevýhody

 • Mať obchod Amazon je vysoko konkurenčné - v USA predáva viac ako 300 000 malých a stredných podnikov prostredníctvom Amazon Marketplace7. Ak chcete prerezať, váš produkt bude potrebovať jedinečné predajné miesto (USP) alebo možno budete musieť znížiť svoje ceny.
 • Okrem toho ďalšia konkurencia pochádza zo samotného Amazonu, ktorý na webe predáva svoje vlastné produkty.
 • Pre podniky, ktoré predávajú produkty s nízkou maržou, relatívne vysoké poplatky za odporúčanie spoločnosti Amazon - v priemere okolo 15% - rýchlo pohltia zisky.
 • Partneri Amazon Marketplace sú zodpovední za riešenie problémov so zákazníckym servisom sami, takže ak nie ste schopní rýchlo vyriešiť sťažnosti, vaše hodnotenie predajcu (a následne váš predaj) utrpí.
Image showing discover app on a mobile screen

 • Fortnightly insights, tips and free assets
 • We never share your data
 • Shape a global audience for your business
 • Unsubscribe any time
Image showing discover app on a mobile screen

Alibabe / Tmall Global

Ako najväčšia platforma elektronického obchodu v Číne ste pravdepodobne počuli o Alibaba8, B2B podniku spájajúcom veľkoobchodných vývozcov v Číne s krajinami po celom svete. Ale ak chcete predávať zákazníkom v menšom meradle, potom špecializovaná B2C platforma spoločnosti Alibaba, Tmall Global9, je to, čo potrebujete.

Klady

 • Ako najväčšia cezhraničná platforma elektronického obchodu v Číne s 25% podielom na trhu10 je Tmall Global vašou bránou na lukratívny čínsky trh.
 • Na rozdiel od svojej sesterskej stránky Tmall.com11 je Tmall Global špeciálne nastavený pre zahraničné značky - na predaj na platforme nemusíte mať fyzickú entitu v Číne ani čínsku obchodnú licenciu a môžete prijímať platby v miestnej mene.

Nevýhody

 • Tmall Global spoločnosti Alibaba uprednostňuje stredné až veľké podniky: ročný predaj predajcu musí byť vyšší ako 10 miliónov USD, čo predstavuje cenu mnohých malých a stredných podnikov.
 • Predávajúci musí mať miesta na spracovanie vrátenia tovaru na čínskej pevnine.
 • Hoci poplatok za províziu z predaja spoločnosti Tmall Global je relatívne nízky - zvyčajne medzi 2-4% - poplatky za služby môžu byť vysoké a uplatnené iba vtedy, ak predajca dosiahne určité predajné ciele.
 • Predtým, ako začnete obchodovať, musíte zložiť bezpečnostný vklad vo výške 25 000 USD, takže náklady na vstup na tento trh sú vysoké.

Obchod WeChat

Pokračovanie od Tmall Global, ďalší spôsob, ako dosiahnuť obrovský čínsky trh, je prostredníctvom WeChat12, najobľúbenejšej aplikácie na odosielanie správ v krajine a molocha integrovanej sily elektronického obchodu. Podniky elektronického obchodu môžu predávať na WeChat pripojením mobilnej webovej stránky k oficiálnemu účtu WeChat . Predajcovia môžu inkasovať platby od zákazníkov prostredníctvom WeChat Pay13, mobilnej platobnej služby začlenenej do platformy.

Klady

 • Popularita WeChat sa neobmedzuje len na Čínu – v apríli 2020 mala na celom svete viac ako1,1 miliardy aktívnych používateľov mesačne 14 zo širokej škály vekových skupín15 rokov. Takže nech sú vaši cieľoví zákazníci ktokoľvek, je pravdepodobné, že aspoň niektorí z nich budú platformu používať.
 • Pohodlie WeChat Pay podporuje výdavky - používatelia ho jednoducho pripoja k svojmu bankovému účtu a potom môžu nakupovať jednoduchým kliknutím na svojom telefóne.
 • Predajcovia môžu segmentovať svoj oficiálny zoznam sledovateľov s cieľom zacieliť na konkrétnu skupinu.
 • Zľavy môžete posielať priamo zákazníkom, aby ste ich udržali v kontakte s vašou značkou.

Nevýhody

 • WeChat je predovšetkým služba zasielania správ; Nemá organickú návštevnosť proaktívne vyhľadávajúcu produkty ako na iných stránkach elektronického obchodu. Ak chcete prilákať zákazníkov, musíte byť pripravení minúť na reklamu a sociálny marketing.
 • Vyhľadávacie pole WeChat je prístupné iba konkrétnym kľúčovým slovám - opäť budete musieť investovať do tejto oblasti, aby ste zabezpečili, že zákazníci nájdu vaše produktové stránky.

Shopify's Shop

Shopify16 je najlepšie známy svojou sadou nástrojov elektronického obchodu, ktoré pomáhajú podnikom vytvárať vlastné internetové obchody. Začiatkom roka 2020 spoločnosť Shopify spustila "Shop"17 , aplikáciu, ktorá lepšie slúži tomu, ako zákazníci radi nakupujú, konsolidáciou všetkých predajcov do jedného trhu, ktorý si zákazníci môžu prezerať - podobne ako Amazon. Zákazníci môžu nakupovať produkty a sledovať objednávky priamo v aplikácii.

Klady

 • Zákazníci môžu sledovať svoje obľúbené obchody Shopify v aplikácii a najprv sa im zobrazia odporúčania produktov týchto značiek, takže vaše výrobky budú propagované tým, ktorí už milujú vašu značku.
 • Aplikácia používa Shopify Pay pre pokladňu, čo dáva vašim zákazníkom rýchly a jednoduchý platobný proces.
 • Shopify sa nedávno zamerali na miestne obchody, ponúkajú personalizované odporúčania a pomáhajú ľuďom objavovať miestne firmy - užitočné, ak chcete maximalizovať miestny dosah.

Nevýhody

 • Zákazníci si môžu naraz prezerať iba produkty z jedného obchodu namiesto toho, aby hľadali produkty vo viacerých obchodoch, ako je Amazon. To môže znížiť vplyv kľúčového diferenciátora, ktorý vás robí lepším ako konkurent.
 • Shopify Shop je v súčasnosti obmedzený na iOS a Android; Nie je k dispozícii žiadna webová verzia.

eBay

Pri prehliadaní eBay18 v týchto dňoch je ťažké uveriť, že v prvých rokoch to bola predovšetkým aukčná stránka, ktorá umožňovala používateľom ponúkať produkty. V súčasnosti má stránka na predaj viac položiek "kúp si teraz" – od tretieho štvrťroka 2017 spoločnosť eBay uviedla, že 88% jej záznamov pochádzalo z formátov pevných cien19. S viac ako 168 miliónmi aktívnych kupujúcich po celom svete20 má pevnú pozíciu vedúceho trhu.

Klady

 • Globálny dosah a dôveryhodné meno eBay znamenajú, že mnohí zákazníci začínajú vyhľadávať svoje produkty tam, čím sa produkty na stránke dostávajú do lepšej pozície ako nezávislé webové stránky elektronického obchodu.
 • Predajcovia eBay si ponechávajú v priemere o 5,13% viac svojich ziskov, ako keby predali položku na Amazone21.
 • Predajcovia dostávajú každý mesiac určitý počet bezplatných záznamov.
 • eBay používa PayPal22, ktorý uľahčuje predajcom prijímať platby v reálnom čase a poskytuje im všetky bezpečnostné krytia služby.
 • Ak sa rozhodnete predávať prostredníctvom aukčného formátu, môže to zvýšiť vašu konečnú predajnú cenu.

Nevýhody

 • eBay uprednostňuje predajcov, ktorí môžu odoslať svoje položky do 24 pracovných hodín alebo menej - ak tak neurobia, ich záznamy budú mať menšiu viditeľnosť vo výsledkoch vyhľadávania.
 • V USA, ak účet predajcu na eBay nespĺňa alebo prekračuje minimálne výkonnostné štandardy, platforma mu pri predaji položky účtuje dodatočné poplatky.
 • Platforma ponúka vylepšenia záznamov, ako je väčšia galéria fotografií, tučné zoznamy a tematické rozloženia - to všetko stojí navyše a môže sa rýchlo sčítať.

Etsy

Etsy 23, špecializovanejšia platforma, je popredným trhom pre predaj ručne vyrábaných a vintage predmetov. Rovnako ako v prípade mnohých podnikov elektronického obchodu, aj počas pandémie zaznamenala zvýšenú aktivitu, ktorú podporil najmä predaj domácich rúšok (ktorý za posledný štvrťrok24 vygeneroval hrubý predaj tovaru vo výške133 miliónov dolárov). Masky bokom, ak chcete začať zarábať peniaze zo svojho koníčka, predaj na Etsy je skvelým miestom, kde začať.

Klady

 • Cielená zákaznícka základňa: Etsy je webová stránka pre zákazníkov, ktorí hľadajú jedinečné a personalizované darčeky.
 • Založenie obchodu je jednoduché a existujú špecializované príručky predajcov a komunitné fóra pre ďalšiu podporu.
 • Stránka má marketingový nástroj Etsy Ads, ktorý pomáha predajcom spúšťať reklamné kampane s užitočnou analýzou a podporou SEO na prilákanie ďalších zákazníkov.
 • Mobilná aplikácia uľahčuje komunikáciu so zákazníkmi a odpovedanie na ich otázky na cestách.

Nevýhody

 • Vďaka svojej popularite je trh dosť nasýtený. Aj keď si myslíte, že predávate niečo jedinečné, je pravdepodobné, že na predaj bude veľa podobných produktov. Budete musieť byť kreatívni, aby ste vynikli!
 • Nie nevyhnutne negatívum, ale uvedomte si, že Etsy je výrazne vychýlená voči ženám a mileniálom – 81 % ich zákazníckej základne tvoria ženy25. Je zrejmé, že to môže byť aj profesionál v závislosti od vášho cieľového spotrebiteľa!

Nakoniec, správny trh pre vaše podnikanie v oblasti elektronického obchodu je ten, kde sú vaši cieľoví zákazníci. Ako ich teda nájdete? Vykonanie analýzy konkurencie vám pomôže identifikovať, ako a kde podniky, ako je ten váš, oslovujú zákazníkov, a tým aj skvelý ukazovateľ toho, na ktorom trhu by ste mali predávať. A môžete použiť analytické nástroje, ako je SimilarWeb26 , aby ste zistili, ktoré trhy majú zákaznícku základňu, ktorá zodpovedá vášmu cieľovému trhu. Prečítajte si nášho sprievodcu analýzou konkurencie, kde nájdete všetky tipy – so šablónou ZDARMA, ktorá vám pomôže začať.

DHL Express má pre väčšinu týchto trhov k dispozícii jednoduché možnosti integrácie, ktoré vám pomôžu s jednoduchým vytvorením štítkov a viditeľnosťou zásielky prostredníctvom ich obchodného riešenia DHL Express. Požiadajte o medzinárodný obchodný účet DHL Express a získajte ďalšie rady, ako pomôcť vášmu podnikaniu v oblasti elektronického obchodu dosiahnuť jeho globálny potenciál. 

1 – WebRetailer, február 2020

2 - Amazonka

3 – Statista, júl 2019  

4 – Statista, marec 2020

5 – Oberlo, apríl 2020

6 - eMarketer, september 2018

7 – Forbes, apríl 2018

8 – Rozsudok Alibaba

9 – Tmall Global

10 – Rozsudok Alizila, január 2018  

11 – Tmall.com

12 - WeChat

13 - WeChat Pay

14 – Statista, máj 2020

15 – Statista, február 2020

16 - Shopify

17 - Obchod

18 – eBay

19 – ECommerce Bytes, marec 2018

20 – Trendy v malých podnikoch, marec 2018

21 – Crazy Lister, máj 2018

22 – PayPal

23 – Rozsudok Etsy

24 – The Motley Fool, júl 2020

25 - Etsy štatistiky a fakty, Statista

26 – SimilarWeb