Ve světě, který nikdy nebyl více "na vyžádání", se agilní dodavatelský řetězec může rychle přizpůsobit změnám na trhu, předvídat špičky v poptávce a splnit očekávání zákazníků. Je tedy dodavatelský řetězec vašeho elektronického obchodování připraven na tento úkol? Čtěte dále a objevte klíčové věci, které byste měli zvážit, abyste mohli provozovat skutečně agilní dodavatelský řetězec.
Pandemie narušila globální dodavatelské řetězce v dosud nevídaném měřítku. Mnoho společností od té doby využilo příležitosti k tomu, aby znovu vybudovaly své operace a zajistily, že jejich dodavatelské řetězce budou flexibilnější, odolnější a agilnější – to vše znamená, že budou schopny navigovat a překonávat budoucí výzvy snadněji.
Agilita v dodavatelském řetězci není novým konceptem – zejména pro značky elektronického obchodování. Vezměte si například vzestup značek "rychlé módy", jako je ASOS1, kde je schopnost chrlit nové trendy v krátkém časovém rámci nutností.
Pokud jste vlastníkem e-commerce firmy, nepochybně již chápete důležitost rychlosti v celém dodavatelském řetězci - od reakce na změny na trhu v reálném čase až po expresní doručovací službu, kterou nabízíte svým zákazníkům při pokladně. V našem světě na vyžádání je agilní dodavatelský řetězec nejlepší sázkou na to, jak dostat vaše produkty k vašim zákazníkům bez prodlení.
David M Gilgor se zaměřil na pět dimenzí agility pro Supply Chain Quarterly2. Identifikováno je pět metrik:
Bdělost - schopnost předvídat nové trendy nasloucháním zákazníkům a výměnou informací s dodavateli.
Přístupnost – Přístup k typům dat, která vám pomohou při rozhodování, jak jednat, sdílených prostřednictvím dodavatelského řetězce – nejen IT oddělení.
Rozhodnost - rozhodování o tom, jak reagovat na příležitosti. Vzhledem k tomu, že dodavatelské řetězce se stávají složitějšími, agilní rozhodování vázne.
Rychlost - Rychlé provedení zvoleného postupu. Značky "rychlé módy" spoléhají na rychlé přinášení nových produktů online.
Flexibilita - Zvýšení způsobu, jakým pracujete, trhů, na kterých obchodujete, nebo úrovně služeb vašich obchodních partnerů, abyste využili příležitostí.
Jak se tedy těchto pět dimenzí promítá do praktických kroků, které můžete podniknout k optimalizaci svého dodavatelského řetězce? Přečtěte si o funkcích, které byste měli zvážit.
Pravidelná a rychlá komunikace
Je pravda, že pandemie je extrémním příkladem narušitele dodavatelského řetězce, ale existuje spousta "pravidelnějších" událostí – jako je počasí –, které mohou způsobit i jejich spravedlivý podíl na problémech. Plány matky přírody nelze vždy předvídat, ale zajištění jasné komunikační linky s vašimi dodavateli může.
Agilní firmy mají zavedenou robustní komunikaci napříč funkcemi. Vedení hovorů s vašimi dodavateli znamená, že budete v reálném čase vědět, kdy dojde k narušení dále v dodavatelském řetězci, a podle toho můžete naplánovat alternativní procesy. Během krize by tyto hovory měly být pravidelné, a to i denně , aby bylo zajištěno účinné řízení dodavatelského řetězce.
Systémy řízení objednávek
Růst elektronického obchodování vyžadoval systémy, které automatizují procesy v celém dodavatelském řetězci a zpracovávají více objednávek s menším zpožděním.
Odpovědí je systém řízení objednávek (OMS). Přemýšlejte o něm jako o super chytrém srdci vašeho dodavatelského řetězce, které vše vědoucí a vše vidící. Může sledovat data z různých systémů a sledovat prodej, objednávky, zásoby a plnění, abyste mohli své objednávky dostat ke svým zákazníkům levněji a rychleji. V podstatě udržuje vše v pohybu vpřed; udržování spokojenosti zákazníků a ochrana dobrého jména společnosti.
Když jsou objednávky zrušeny, množství zásob se změní nebo dojde ke zpoždění s plněním, OMS okamžitě ví. Například v případě, že je objednávka zákazníka zpožděna, může být software zákaznické podpory integrován do systému správy objednávek, což umožňuje agentům podpory mít úplný přehled o zákaznickém účtu a ručně jim pomoci vyřešit jejich problémy. To zajišťuje lepší celkovou zákaznickou zkušenost, od doby, kdy uživatelé nakupují online, až po okamžik, kdy obdrží doručení.
OMS jsou navrženy tak, aby byly škálovatelné, takže mohou růst s vaší firmou. Chce to jen trochu výzkumu, abyste našli ten nejlepší pro vaše potřeby.
Nabídka a poptávka: nenechte se zkrátit...
Pro podniky elektronického obchodování budou vždy existovat špičková období obchodování, na které se musí připravit, včetně zvláštních svátků - Valentýna, Černého pátku a Vánoc, abychom jmenovali jen několik zřejmých příkladů. Ale samotná podstata online nakupování - objednávání čehokoli, kdykoli a odkudkoli - znamená, že někdy mohou být trendy nepředvídatelné.
Chcete-li řídit volatilitu nabídky a poptávky, inteligentní software, jako jsou systémy POS (prodejní místa), vám může poskytnout přístup k datům, která poskytnou přehled o vašich zásobách v reálném čase.
Znalost nákupního chování, zvyků a motivací vašich zákazníků znamená, že můžete přesněji předvídat období špičky a zajistit, abyste byli zásobeni, abyste uspokojili poptávku. Využijte zákaznická data z průzkumů, platforem sociálních médií a souborů cookie k projekci budoucí poptávky po produktech a využijte také analytická řešení (jako je Google Analytics).
... nebo s příliš velkým množstvím
Na druhém konci škály je agilní dodavatelský řetězec, který se vyhýbá nadměrným zásobám; Chytřejší plánování znamená méně plýtvání a zbytků zásob. Zpráva společnosti McKinsey & Company3 zjistila, že až 94 % společností, které zavedly postupy dodavatelského řetězce s jinými řešeními, bylo schopno dodávat včas a v plném rozsahu, aniž by skladové zásoby překračovaly 85 dní. Naproti tomu společnosti, které nezavedly agilní postupy, často měly zásoby ve skladu déle než 108 dní a pouze 87 % dodávek bylo včas4. To vše znamená vyšší náklady pro firmu a nespokojené zákazníky.
To je důvod, proč je integrace OMS (jak je uvedeno výše) do vaší obchodní platformy klíčem k tomu, aby vám pomohla spravovat inventář. Díky viditelnosti můžete odpovídajícím způsobem upravit svou prodejní strategii – například nabízet slevy nebo bleskový výprodej za účelem přesunu nadbytečných zásob.
Staňte se partnerem mezinárodního odborníka
Pokud vlastníte e-commerce podnikání, existuje velká šance, že již dodáváte na mezinárodní úrovni - koneckonců, digitální inovace znamenají, že nikdy nebylo snazší propojit váš internetový obchod s trhy po celém světě. Přesto je stále důležité zvážit překážky, kterým můžete čelit při přeshraničním prodeji. Orientace v celních, celních a daňových požadavcích a hraničních předpisech může být složitá a liší se podle země. Politické události – jako je brexit – mohou narušit i globální obchodní cesty.
To je místo, kde se vyplatí spolupracovat s mezinárodním odborníkem na logistiku, jako je DHL, který má globální znalosti a přítomnost na místním trhu, aby se postaral o přepravu za vás a zajistil, že se vaše zboží dostane tam, kam potřebuje, bez prodlení.
Nezapomeňte na doručení na poslední míli
Rychlost je název hry pro zákazníky - očekávají možnosti doručení Express, Next Day nebo dokonce Same Day při pokladně a chtějí být informováni o průběhu svých objednávek pomocí sledování a oznámení v reálném čase.
Aby podniky splnily tato očekávání zákazníků, stále více integrují řešení pro viditelnost dodavatelského řetězce. Nedávná zpráva společnosti Zebra Technologies5 zjistila, že 72 % maloobchodníků pracuje na digitalizaci svých dodavatelských řetězců, aby dosáhli viditelnosti v reálném čase6.
Software pro řízení dodavatelského řetězce vám umožní zjistit, kde se v procesu plnění nachází výroba, skladování a expedice, takže můžete být se svými zákazníky transparentní ohledně toho, kdy jejich objednávky dorazí. Zvažte také blízkost vašich skladů k vašim zákazníkům – čím blíže jsou, tím rychleji můžete splnit jejich objednávky.
Promluvte si s DHL otom, jak optimalizovat váš dodavatelský řetězec, abyste zajistili, že vaši zákazníci obdrží své objednávky vždy včas. Nezapomeňte, že spokojení zákazníci se vracejí!
1 - ASOS
2 - Čtvrtletní dodavatelský řetězec, říjen 2015
4 - Zpráva společnosti McKinsey & Company, LinkedIn, duben 2017
6 - Zpráva Zebra Technologies, Detego, duben 2020