#LogistickéPoradenství

Auf wiedersehen diesel, au revoir benzín?

Russell Simmons
Russell Simmons
Tým Discover Content
6minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
Auf wiedersehen diesel, au revoir benzín?

Dieselová auta jsou postupně vyřazována po celém světě. Ale jsou opravdu tak špatné, jak všichni tvrdí?

Znečištění je spojeno s jedním ze šesti všech úmrtí – to je 9 milionů lidí na celém světě každý rok. Znečištění pochází z řady zdrojů, od těžkého průmyslu a elektráren až po systémy vytápění domácností a dokonce i čisticí prostředky.  Na světových silnicích je namačkáno ohromujících 1,25 miliardy vozidel, což přispívá 14 % k celkovému globálnímu znečištění

Nějakou dobu jsme si všichni mysleli, že dieselová auta jsou budoucnost. Produkují méně CO2 než benzín a zároveň jsou levnější. V roce 2012 pak Světová zdravotnická organizace zvýšila dieselové výpary z "pravděpodobně způsobuje rakovinu" na "rozhodně způsobuje rakovinu". 

Obviňujte PM2.5s

Vedle oxidů dusíku (NOx) jsou největším problémem částice: mikroskopické kousky sazí a prachu, které se vstřebávají hluboko do našich plic a způsobují všechny druhy zdravotních problémů. Nic extra. 

Tyto částice, známé jako PM2,5 (protože jsou široké 2,5 mikronu nebo menší), jsou produkovány jak benzinovými, tak naftovými automobily, přičemž hlavními pachateli jsou starší vznětové motory. A co víc, NOx – hlavní vedlejší produkt dieselových spalovacích motorů – je spojen s plicními a srdečními chorobami.

Dieselgate byla posledním hřebíčkem do Dieselovy rakve. Volkswagen přiznal, že podváděl své emisní testy, zatímco řada dieselových automobilů od řady výrobců produkovala až 10krát větší množství znečištění, než se očekávalo. 

Nestávají se auta se vznětovými a zážehovými motory ekologičtějšími?

Ano, určitě. Zejména dieselové automobily. Nové emisní limity Euro 6 pro emise NOx z nafty jsou poměrně nízké.

Teoreticky to činí všechna vozidla se spalovacím motorem z posledních 4-5 let superčistá. Dieselgate urychlila zánik dieselu. Bylo zjištěno, že řada modelů automobilů detekuje laboratorní zkušební podmínky "pojízdné vozovky" a upravuje výkon motoru tak, aby splňoval emisní normy. A příběh je čím dál horší. Dokonce ani samotné laboratorní podmínky nejsou pro tuto práci vhodné. Stručně řečeno, emise jsou mnohem vyšší, když jsou auta na skutečných silnicích v reálných jízdních podmínkách. 

Má váš vozový park budoucnost?

Vstupte do testů "Real Driving Emissions" (RDE). Tyto laboratorní testy spolu s novým globálním harmonizovaným testovacím cyklem podporovaným OSN vyvinou mnohem větší tlak na výrobce automobilů, aby dodržovali emisní limity. Nové testy realističtěji reprodukují skutečné jízdní podmínky na silnici, což znamená přesnější výsledky emisí.

V současné době údaje z reálných testů naznačují, že i nová vozidla vypouštějí až o 40 % více CO2 a 4-5krát vyšší úroveň NOx, než dovolují stávající předpisy. Nová zkušební norma donutí výrobce, aby více pracovali na snížení emisí.

Těžká nákladní vozidla jsou, alespoň prozatím, před spotřebitelskými automobily, pokud jde o kontrolu emisí. Přísné zařízení pro testování emisí v reálném provozu (PEMS) se pro těžká nákladní vozidla používá od roku 2014. Z hlediska hmotnosti vypouštějí těžká nákladní vozidla méně znečištění než osobní automobily.

Mohou být logistické firmy v klidu?

Dlouhodobý výhled pro dieselové automobily všech tvarů a velikostí je rozhodně chmurný. Dodávky, nákladní automobily a další těžká nákladní vozidla jsou stále častěji v hledáčku vedoucích představitelů měst po celém světě. 

Je to další případ přizpůsobení se nebo smrti: plánujte právě teď na příštích 10-20 let. Jak hodláte přejít od dieselových motorů k nízkoemisním automobilům? Jaké jsou jiné alternativy než elektromobily? Zde je náš průvodce šesti budoucími palivy, která by mohla pohánět vaše další vozidlo:

Co je zakázáno a kde?

Zóny s nízkými emisemi (LEZs) jsou v platnosti po celém světě již asi 15-20 let, ale jsou LEZs ustupují úplným zákazům? Podívejte se na naši BEZPLATNOU časovou osu, kde zjistíte, kdy každý zákaz vstoupí v platnost a jak může ovlivnit váš vozový park.

Co je zakázáno a kde?
Co je zakázáno a kde?