Názov vašej firmy je výkonný nástroj, ktorý môžete využiť na budovanie povedomia o značke, zapojenie spotrebiteľov a zvýšenie návštevnosti svojich webových stránok. Prečítajte si príručku osvedčených postupov k stratégiám, ktoré by ste mali použiť na výber správneho názvu.
Takže začínate novú firmu. Mesiace prieskumu trhu, analýzy konkurencie, finančného plánovania a stratégie sú za vami, čo len necháva jednu prácu – vzrušujúcu časť – rozhodovanie o názve firmy.
Meno, ktoré si vyberiete, je neuveriteľne dôležité; Je to vaša prvá príležitosť ovplyvniť a zaujať ľudí natoľko, aby ich prinútili preskúmať viac o vašom produkte alebo službe - a máte len jedno alebo dve slová, aby ste to urobili.
Rýchly google na tému "pomenovanie vašej firmy" zobrazí nespočetné množstvo – a protichodných – tipov. Niektorí sú v myšlienkovom tábore, že vaše obchodné meno by malo vysvetľovať, čo robí (určite viete, čo nájdete, keď navštívite webovú stránku We Sell Carpets1 ). Niektorí hovoria, že by to malo byť niečo nezabudnuteľné; Iní navrhujú používať humor. Ak sa pozriete na niektoré z najväčších značiek na svete - Adidas, Starbucks, Google - pravidlá sú ešte viac zmätené a názvy sú zdanlivo náhodné. Ale kopať trochu hlbšie a zvyčajne je tu príbeh, ktorý treba odhaliť. Názov spoločnosti Google v skutočnosti pochádza z matematického výrazu "googol"; číslo jedna, za ktorým nasleduje sto núl. Slovo bolo vybrané tak, aby označovalo neobmedzenú ponuku informácií vyhľadávača2.
Napriek svojej globálnej dominancii nemôžu vyššie uvedené slávne značky samozrejme pripisovať svoj úspech iba svojmu menu. Je to len jedna časť cesty značky a musí fungovať v súlade so širšou komunikačnou stratégiou.
Takže, čo presne je tajná ingrediencia, vďaka ktorej je značka úspešná?
Kľúčom je pamätať na to, čo je srdcom každého podnikania: zákazníka. Pochopenie ich motivácie, ich správania a toho, čo ich robí kliešťami, je kľúčom k obchodnému úspechu a malo by tiež ovplyvniť výber vášho mena. V skutočnosti existuje celkom fascinujúca psychológia okolo rozhodovacích procesov spotrebiteľov, ktorá vysvetľuje, prečo môže byť názov firmy silným nástrojom na ich zapojenie. Môžeme si myslieť, že ako spotrebitelia sú značky, ktoré milujeme a vyberáme, ovplyvnené objektívnymi faktormi, ako je produkt alebo služba, ktorú ponúkajú, ale výskum naznačuje, že je toho viac. Štúdie zahŕňajúce funkčnú magnetickú rezonanciu3 – techniku, ktorá meria mozgovú aktivitu – ukazujú, že pri hodnotení značiek spotrebitelia primárne používajú emócie namiesto informácií, ako sú vlastnosti značky a fakty4.
Zatiaľ čo väčšina jazyka sa spracováva na ľavej strane mozgu – našom logickejšom a vedomejšom mozgu – názvy značiek sa tiež spájajú s naším emocionálnym pravým mozgom5. To naznačuje, že na vytvorenie hlbšieho vzťahu so zákazníkmi by značky mali apelovať skôr na ich emócie než na rozum alebo logiku. Prieskumníci trhu v spoločnosti Executive Solutions6 zistili, že emócie súvisiace s prijatím, kompetenciou a zodpovednosťou majú najväčší vplyv na nákupné rozhodnutia7.
Okrem psychológie existuje aj veľa strategických úvah, ktoré je potrebné vniesť do vášho rozhodnutia o pomenovaní.
Stiahnutie značky sa zdá byť najzrejmejším, primárnym faktorom. Na preplnenom trhu môže byť názov vašej značky háčikom, ktorý pomôže vašej firme zapamätať si podobnú konkurenciu.
Rozprávam sa s Jamiem Chadwickom8, stratégom značky, ktorý na demonštráciu tohto bodu využíva vysoko nasýtený trh porovnávania cien poistenia: "Takmer každá značka používa slovo "porovnať" nejakým spôsobom vo svojom názve. Vo Veľkej Británii dve z vynikajúcich značiek v tejto kategórii používajú svoje mená veľmi odlišnými spôsobmi. Zmätený.com9 vytvára priestor medzi sebou a konkurenciou tým, že sa spája s otázkou ústrednej kategórie – vzal bod úzkosti a zmenil ho na brand equity – zatiaľ čo Compare the Market10 brilantne mätie každého tým, že sa nazýva Compare the Meerkat. To robí dve veci, spolu s veľkou dávkou výdavkov na reklamu. Po prvé, vytvára špičkové povedomie na preplnenom trhu a po druhé, tvrdí sa, že výrazne znižuje ich výdavky na vyhľadávanie v nadmerne nafúknutej kategórii. V týchto prípadoch je značka viac ako názov, je to marketingová výhoda, ktorú je možné využiť."
Príklady, ktoré citoval Jamie, ukazujú, ako môže názov transformovať podnik v rámci relatívne nudnej kategórie produktov na niečo zábavné, čo zvyšuje povedomie o značke a zapamätanie.
Správny názov firmy vám môže pomôcť definovať vzhľad a dojem z vášho produktu. Takže si vyberiete niečo zábavné, niečo vážne, alebo len idete na niečo nezabudnuteľné? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní:
Prvý dojem sa počíta.
Apple sa môže zdať náhodným názvom pre technologickú spoločnosť a inšpiráciou za tým bola zdanlivo náhoda - Steve Jobs povedal, že si vybral meno po návrate z jablkovej farmy a myslel si, že názov znie "zábavne, temperamentne a nie zastrašujúco". 11 Napriek tomu okamžite odlíšil spoločnosť od korporátnych, technických stereotypov jej odvetvia; Namiesto toho tu vznikla svieža značka s novými odvážnymi nápadmi – neskôr posilnená sloganom "Mysli inak".
Definujte tón hlasu.
Názov, ktorý vyberiete pre svoju firmu, udá tón hlasu vo všetkej vašej komunikácii.
Značka smoothie Innocent12 prešla niekoľkými zmenami názvu, kým sa usadila na svojom súčasnom štítku13. Aj dobrá vec; Teraz majú názov, ktorý dokonale vystihuje étos ich výrobkov - jednoduché, zdravé a bez prísad. Tón hlasu používaný naprieč obalmi a marketingovou komunikáciou značky je hovorový a hravý a ich logo vyzerá ako detská kresba. Spoločne tieto prvky vytvorili zábavnú a pútavú značku, ktorá skutočne zdôrazňuje zdravotnú neškodnosť svojich receptov.
Buďte nezabudnuteľní.
Vyberte si charakteristický názov a upútate pozornosť spotrebiteľov a zostanete v popredí mysle neskôr na nákupnej ceste. Elon Musk, ktorý nie je za hranie podľa pravidiel, nazval jeden zo svojich najnovších podnikov The Boring Company14. Možno nie je prekvapujúce, že reklamný guru, ako je Musk, by si vybral niečo tak hľadajúce pozornosť, ale v skutočnosti je za tým aj malý (sebapodceňujúci) význam; Spoločnosť je stavebnou službou s ambíciou vykopať – t. j. "vrtný" – rozsiahly tunelový systém pre vysokorýchlostnú automobilovú dopravu.
Humor môže určite dať vášmu obchodnému menu vplyv, len sa uistite, že funguje v kontexte a bude stále vhodný, keď sa vaša značka časom vyvíja.
Použite rozprávanie príbehov na vytvorenie autenticity.
Pig & Hen15 je podnik narodený v Amsterdame, ktorý vyrába ručne vyrábané náramky vyrobené zo skutočného lodného lana a námornej ocele. Názov značky je inšpirovaný starou tradíciou plachtenia zo začiatku 16. storočia, keď námorníci atramentovali tetovanie prasaťa a sliepky na nohy pre šťastie, pretože prepravky týchto zvierat boli často jedinými predmetmi, ktoré zostali plávať po stroskotaní lode. Toto rozprávanie púta zákazníkov, vyvoláva obrazy dobrodružstiev v čase mora a dodáva značke vrstvu autenticity.
Pamätajte na svoj cieľový trh.
Pred mnohými rokmi spoločnosť Apple spustila svoju ikonickú kampaň "Get a Mac". Bola spustená séria reklám, ktoré ukazovali dvoch kontrastných chlapcov: jedného mladého hipstera, ktorý sa predstavil slovami "Ahoj, som Mac", a staršieho hlupáka stvárňujúceho PC. Správa naznačovala, že typ počítača, ktorý používate, znamená, aký typ človeka ste. Bola taká efektívna, pretože stavala na myšlienkovej škole, ktorá hovorí, že zmyslom a hodnotou značky je jej úloha pri pomoci spotrebiteľom vytvárať a budovať ich vlastnú identitu16.
Túto myšlienku môžete využiť aj vo svoj prospech. Výskum ukazuje, že ľudia majú tendenciu mať pozitívne asociácie so značkami, ktoré odrážajú obrázky konzistentné s ich vlastnou identitou17, takže pri pomenovaní svojej firmy nezabudnite na svojho cieľového zákazníka. Kto sú oni? O čo sa usilujú? Čo ich motivuje? Výber prídavných mien, ktoré odrážajú osobnostné črty, s ktorými sa identifikujú alebo ktoré chcú napodobniť, bude rezonovať so značkou s cieľovým zákazníkom a inšpirovať spojenie.
Zamyslite sa nad SEO.
Jedným z dôvodov, prečo Amazon dostal svoje meno, bolo to, že bol spustený v čase, keď boli webové stránky často uvedené abecedne18. Algoritmy stránky s výsledkami vyhľadávačov (SERP) odvtedy výrazne pokročili, takže vaše uprednostňovanie by malo byť tiež. V skutočnosti je to možno jeden z najdôležitejších strategických faktorov pri výbere obchodného názvu, pretože zaisťuje, že vás vaši zákazníci ľahko nájdu vo vyhľadávaní.
Po prvé, je dôležité zvoliť jedinečný názov spoločnosti; príliš všeobecné a bude súťažiť vo vyhľadávaní nielen s každým vo vašom odvetví, ale s každou inou firmou, ktorej názov je podobný alebo sa prekrýva s ktorýmkoľvek slovom. Rýchle vyhľadávanie na Googli vám povie, či je vami zvolené meno dobrým uchádzačom, alebo by ste sa mali vrátiť k rysovacej doske.
Budú spotrebitelia vedieť, ako intuitívne vyhláskovať meno? Je dôležité zvážiť, ako sa toto slovo prekladá do iných jazykov, ak máte pre svoju spoločnosť medzinárodné ambície. Mohlo by sa ukázať, že značka, s ktorou ste boli spočiatku tak spokojní, má urážlivý význam v inom jazyku, takže si to určite overte.
Nakoniec nezabudnite skontrolovať, či je k dispozícii preferovaný názov domény webových stránok. Platforma elektronického obchodu Shopify19 má bezplatný generátor obchodných názvov20 , ktorý navrhne názvy na základe slov, ktoré používate na opis svojej firmy, a automaticky vygeneruje dostupné názvy domén v priebehu niekoľkých sekúnd, z ktorých si môžete vybrať. Ideálnym scenárom je zachovať jednoduchosť a mať rovnakú adresu webových stránok ako názov vašej spoločnosti.
A nakoniec, pozrite sa dopredu.
Uistite sa, že názov značky nebude obmedzovať, keď vaša firma rastie; Nechcete sa obmedzovať, ak chcete diverzifikovať svoje podnikanie ďalej. Napríklad je lepšie nazývať sa Nana's Little Bakery ako Nana's Cupcakes, ak si myslíte, že by ste v budúcnosti mohli rozšíriť svoj sortiment. Spoločnosť Weight Watchers nedávno prekonala takúto prekážku rebrandingom na WW21 , aby odrážala svoje presúvanie zamerania z diét na wellness. A v roku 2019 spoločnosť Dunkin' Donuts22 zmenila svoj oficiálny obchodný názov len na Dunkin' – vhodnejšie vzhľadom na to, že káva a iné nápoje teraz tvoria 60% jej predaja23.
Keď zvážite všetky tieto faktory, zložitosť výberu názvu vašej firmy sa prejaví. Je však dôležité pamätať na širší obraz. Rozprávam sa so Stevom Harveym, spoluzakladateľom kreatívnej agentúry Fabrik Brands24, ktorá pomáha klientom rozvíjať stratégiu značky, dizajn webových stránok a marketingovú komunikáciu. Vysvetľuje: "Ako všetky komponenty značky, každá sama o sebe dokáže len toľko. Nakoniec, každé aktívum značky, od vášho mena, cez vaše logo až po farby, ktoré sa objavujú na vašich webových stránkach, musí spolupracovať na budovaní vzťahu s publikom."
"Výber názvu, ktorý je zakorenený v DNA značky, je dôležitý. Na rozdiel od ľudského mena, ktoré môže mať rôzne významy, keď spoznáte osobu, názov spoločnosti sa zameriava na okamžité zdieľanie informácií a štruktúru vnímania tejto entity ľuďmi. Správne meno okamžite zarezonuje vo vašom publiku a ukazuje mu, že ste na rovnakej úrovni."
Pokiaľ ide o Jamieho, verí, že ide o jednoduchý vzorec. "Definujte, čo robíte a za čím si stojíte, a potom premýšľajte o mene. Pravdepodobne sa to vyleje prirodzene."
Porozprávajte sa s odborníkom DHL ešte dnes a objavte ďalšie spôsoby, ako pomôcť vášmu podnikaniu rásť.
2 - Pôvod názvu Google, Wikipédia, 2020
3 - Funkčná magnetická rezonancia, Wikipédia, 2020
4 - Psychológia dnes, február 2013
5, 6, 7 - The Name Game: The Delicate Psychology Behind Multi-Million Dollar Brandnames, Medium, júl 2018
8 - Jamie Chadwick, riaditeľ stratégie, Black Stump Strategy
9 - Confused.com
10 - Porovnajte trh
11 - Steve Jobs, Branding Strategy Insider, november 2011
12 - Nevinný
13 - Nevinný blog, september 2006
14 - Nudná spoločnosť
15 - Prasa a sliepka
16 - Self-construal, referenčné skupiny a význam značky, december 2005
17 - Self-construal, referenčné skupiny a význam značky, december 2005
18 - 15 spoločností, ktoré zmenili názov, Mental Floss, september 2017
19 - Shopify
20 - Nakupujte generátor obchodných názvov
21 - WW
22 - Dunkin' Donuts
23 - AdAge, september 2018
24 - Fabrik Brands