Slovakia
#LogistickéPoradenstvo

Trendy udržateľnosti v logistike na rok 2024

Leendert van Delft
Leendert van Delft
Leendert je popredný špecialista na predaj a marketing s hlbokými znalosťami medzinárodného exportného a dovozného trhu.
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
man and woman in hard hats looking at solar panels

Čo je udržateľnosť v logistike? A prečo je to dôležité pre vaše podnikanie? Čítajte ďalej a skúmajte, ako môže vaša firma v roku 2024 vykonať udržateľné zmeny, ktoré jej ušetria peniaze, zlepšia efektivitu a zlepšia jej povesť.   

Čo je udržateľnosť v logistike?

Po prvé, rýchlo si pripomeňme, čo je logistika. Zahŕňa všetky procesy, ktoré má podnik zavedené na to, aby dostal svoj tovar z miesta pôvodu k zákazníkovi - vrátane obstarávania, riadenia zásob, distribúcie, skladovania, prepravy, balenia a riadenia rizík.

Udržateľnosť v logistike sa vzťahuje na kroky, ktoré môže podnik podniknúť na zníženie vplyvu týchto procesov na životné prostredie. Príklady zahŕňajú kompenzáciu emisií uhlíka, optimalizáciu dopravných trás (na zníženie emisií) a prechod na elektrické vozidlá.

man and woman packing items for shipping

Udržateľnosť v logistike a riadení dodávateľského reťazca

V rámci širšieho dodávateľského reťazca je logistika tou časťou, nad ktorou má váš podnik najpriamejšiu kontrolu. Výskum1 ukázal pozitívnu koreláciu medzi postupmi GCSM spoločnosti (skleníkové emisie, recyklácia, odpad a obnoviteľná energia) a jej ziskovosťou, čo z nej robí kľúčovú oblasť, do ktorej by ste mali investovať zdroje.

Dôležitosť udržateľnosti v logistike

Európska environmentálna agentúra predpovedá, že logistika bude do roku 2050 predstavovať až 40 % celosvetových emisií oxidu uhličitého, ak sa neprijmú účinné opatrenia2.

Okrem toho, že zohráva svoju úlohu pri zmene tejto pochmúrnej predpovede, existuje mnoho dôvodov, prečo by vaša firma mala zvážiť , aké ekologické sú jej logistické postupy :

person scanning price tag

Vaši zákazníci venujú pozornosť

Prieskum spoločnosti McKinsey3 zistil, že 66% respondentov uviedlo, že pri nákupe berú do úvahy udržateľnosť a pripájajú sa k značkám, ktoré sú kompatibilné s ich hodnotami a prioritami.

Napriek tomu sú tiež opatrní pred "greenwashingom"; V skutočnosti samostatná štúdia zistila, že 88% generácie Z neverí tvrdeniam podnikov v oblasti životného prostredia, sociálnych vecí a riadenia (ESG)4. Budovanie autentickej stratégie udržateľnosti je teda kľúčom k zlepšeniu imidžu vašej značky a získaniu konkurenčnej výhody.

Môžete zvýšiť efektivitu – a pritom ušetriť peniaze

Stratégia udržateľnosti pomôže vášmu podniku prijať kultúru inovácií a agility. Preskúmate svoje súčasné logistické operácie, čo vám umožní odhaliť neefektívnosť a vykonať zmeny, ktoré sú nielen lepšie pre životné prostredie, ale ušetria peniaze vašej firme. Napríklad implementácia softvéru na plánovanie trás do vášho vozového parku zníži vaše emisie a náklady na palivo. Je to výhra pre všetkých!

two men in hard hats looking at a wind farm

Trendy udržateľnosti v logistike

Hľadáte spôsoby, ako zlepšiť udržateľnosť vašej logistiky? Keďže sa táto téma stáva kľúčovým zameraním priemyselných odvetví na celom svete, toto sú niektoré z kľúčových trendov, ktoré by vaša firma mohla prijať.

Trend 1: Dekarbonizácia

Týka sa to krokov, ktoré môže podnik podniknúť na zníženie svojej uhlíkovej stopy, čo je celkové množstvo skleníkových plynov emitovaných priamo alebo nepriamo jeho činnosťami. V súčasnosti odvetvie dopravy a logistiky prispieva približne 24 % ku globálnym emisiám ekvivalentu oxidu uhličitého (CO 2 e) 5, takže je potrebné vykonať veľa práce. 

Možno ste už počuli termín "čistá nula", čo je rovnováha medzi množstvom vyprodukovaného skleníkového plynu a množstvom, ktoré sa odstráni z atmosféry. Tu je niekoľko krokov dekarbonizácie, ktoré môže vaša firma podniknúť na ceste k stavu čistej nuly:

  • Prvým krokom k zlepšeniu uhlíkovej stopy vašej firmy je vedieť, kde sa v súčasnosti nachádza – odtiaľ si môžete stanoviť ciele na zlepšenie. Nástroj na kalkulačku uhlíka vám poskytne podrobný obraz o vašej uhlíkovej stope v troch oblastiach: rozsah 1 (priame emisie), rozsah 2 (emisie súvisiace s elektrinou a plynom) a rozsah 3 (nepriame emisie v celom reťazci).
  • Opýtajte sa svojich dodávateľov, čo robia pre zníženie svojej uhlíkovej stopy. Ak nerobia dosť, možno nastal čas preskúmať alternatívnych partnerov.
  • Rovnako by ste mali dať svojim zákazníkom vedieť, čo vaša firma robí, aby zmenila environmentálnu politiku na vašom webovom sídle.
  • Porozprávajte sa s DHL o GoGreen Plus, špecializovanom riešení, ktoré pomáha podnikom znižovať emisie uhlíka spojené s ich zásielkami pomocou udržateľného leteckého paliva. SAF je biopalivo vyrábané z obnoviteľných zdrojov, ako sú rastlinné oleje, živočíšne tuky, odpadové produkty a poľnohospodárske plodiny. Je špeciálne navrhnutý tak, aby sa používal ako náhrada za tradičné letecké palivo a môže znížiť emisie skleníkových plynov až o 80% v porovnaní s fosílnymi palivami. GoGreen Plus je možné zvoliť pre jednotlivé zásielky, čo z neho robí životaschopnú možnosť pre malé a stredné podniky a podniky elektronického obchodu s menším nákladom.
  • Vyberte si logistického dopravcu s flotilou elektrických vozidiel (EV). Napríklad spoločnosť DHL výrazne investovala do svojej siete elektromobilov v rámci svojej misie mať do roku 2030 60% svojich vozidiel na poslednú míľu elektrických.

Trend 2: Energetické riešenia

Prijatie riešení obnoviteľnej energie bude obrovskou súčasťou vašej stratégie dekarbonizácie. Obnoviteľná energia je definovaná ako energia pochádzajúca z prírodných zdrojov, ktoré sa dopĺňajú vyššou rýchlosťou, ako sa spotrebúvajú; Podporuje napríklad využívanie slnečného žiarenia a vetra ako alternatívy k fosílnym palivám. Predpokladá sa, že takmer 33% svetovej elektriny bude do roku 2024 pochádzať z obnoviteľných zdrojov6. Niektoré udržateľné energetické riešenia, ktoré by vaša firma mohla zvážiť, sú:

  • Prejdite na "zeleného" dodávateľa energie. Je to ten, ktorý vyrába energiu, ktorú poskytuje prostredníctvom obnoviteľných zdrojov, ako je vodná a veterná energia.
  • Ak vlastníte svoje obchodné priestory, pozrite sa na inštaláciu solárnych panelov na strechu. Tie budú vyrábať čistú bezuhlíkovú elektrickú energiu, ktorú môžete používať priamo na mieste.
  • Preskúmajte, aké energetické granty sú k dispozícii, aby vám pomohli vykonať zmeny. Niektoré vlády vyčlenili finančné prostriedky pre malé podniky na pokrytie vecí, ako je inštalácia nabíjacích staníc pre elektromobily.
  • Je to jednoduchý, ale účinný tip na úsporu energie: uistite sa, že je všetko vaše zariadenie vypnuté cez noc alebo keď sa nepoužíva. Znížite aj svoje účty!

Trend 3: Inovácie umelej inteligencie

Umelá inteligencia zohráva veľkú úlohu pri pomoci podnikom transformovať udržateľnosť ich logistiky. Niektoré z jeho aplikácií v tejto oblasti zahŕňajú:

  • Prognóza dopytu. Softvér na správu zásob poháňaný umelou inteligenciou dokáže analyzovať historické údaje o zákazníkoch a trendy na trhu, aby pomohol vašej firme predvídať potreby zásob s väčšou presnosťou. Tým sa zníži plytvanie zásobami a optimalizuje sa váš úložný priestor.
  • Optimalizácia trasy. Ak zákazníkom doručujete niekoľko dodávok denne, umelá inteligencia vám môže pomôcť nájsť najefektívnejšie trasy, pričom zohľadní faktory, ako je vzdialenosť, premávka v reálnom čase, kapacita vozidla a časy doručenia. Tým sa znižujú emisie paliva vozidla pri zachovaní spokojnosti zákazníkov.
  • Identifikácia oblastí plytvania energiou vo vašom sklade. AI môže analyzovať vaše údaje a nájsť neefektívnosť vo vašich operáciách, ako sú stroje, ktoré sú zastarané, a preto využívajú prebytočnú energiu. Tieto prehľady môžete použiť na vykonanie potrebných zmien.

Iniciatívy udržateľnosti v reverznej logistike

Reverzná logistika je pohyb tovaru "proti prúdu" cez dodávateľský reťazec s cieľom vrátiť ho od koncového zákazníka späť maloobchodníkovi alebo výrobcovi (napr. vrátenie výrobkov). Zahŕňa model obehového hospodárstva – predlžuje životný cyklus starých alebo poškodených výrobkov podporou recyklácie, zmeny účelu, opráv a ďalšieho predaja.

Módny predajca H&M7 je príkladom značky s inovatívnou stratégiou reverznej logistiky. Jej program zberu odevov vyzýva zákazníkov, aby odovzdali nechcené oblečenie – od akejkoľvek značky – do jedného z jeho obchodov. Odtiaľ sa oblečenie buď predáva ako použité, mení sa na remake kolekcie, alebo sa drví na textilné vlákna na výrobu iného tovaru.

Pozrite si náš špecializovaný článok o reverznej logistike, kde nájdete nápady, ako môže vaše podnikanie začať.  

Spoločnosť DHL sa zaviazala znížiť svoje emisie súvisiace s logistikou na čistú nulu do roku 2050. S obchodným účtom DHL Express budete profitovať z portfólia špecializovaných riešení GoGreen, ktoré pomôžu vašej firme znížiť aj jej environmentálnu stopu.